Tavuk Karası Tedavisi Ankara (Gece Körlüğü)

  Vücudumuzdaki pek çok dokunun yapısı ve işleyişi, genetiğimiz tarafından belirlenmektedir. Gözü meydana getiren dokularda da durum böyledir. Gözde retina isimli oldukça gelişmiş bir yapı yer almaktadır. Bu yapı bünyesinde bulunan sinir hücreleri yardımıyla göze gelen ışıkları toplar ve özel sinyaller yardımıyla beyne gönderir. Eğer bu yapıda bir rahatsızlık veya bozukluk görülürse, bireyin görüşünde bazı sorunlar meydana gelebilir. Bahsettiğimiz rahatsızlıklar ve bozukluklar arasında en çok rastlananlardan biri, gece körlüğü olarak da bilinen tavuk karasıdır.

  Tavuk karası, retinadaki ışığı algılayan sinir hücrelerindeki bozukluklar sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Bu rahatsızlık, geceleri veya loş bir şekilde aydınlanan ortamlarda görüşün azalmasına yol açmaktadır. Tavuk karası, büyük oranda genetik aktarım yoluyla ortaya çıkan bir hastalıktır. Akraba evlilikleri sonucu doğan bireylerde daha sık görülmektedir. Yazımızın devamında ‘’Gece körlüğünün tedavisi var mı?’’, ‘’Gece körlüğü nasıl geçer?’’, ‘’Gece körlüğü genetik mi?’’ ve ‘’Tavuk karası nasıl tedavi edilir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz.

  Ankara tavuk karası tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; göz hastalıkları alanında uzman isimlerden olan Doç. Dr. Yasin Şakir Göker’den randevu alabilirsiniz.

  Tavuk Karası Nedir? Gece Körlüğü Nedir?

  Tavuk karası, ışığın retinadaki algılanma sürecini zorlaştıran, çoğunlukla genetik temelli bir hastalıktır. Gece körlüğü olarak da bilinen bu rahatsızlık, ışığa duyarlı sinir hücrelerinin normalden az miktarda olmaları veya anormal bir yerleşime sahip olmaları sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Tavuk karası olan bireyler, geceleri çevrelerini görmekte oldukça zorlanırlar. Bu yüzden geceleri araba sürmek bu kişiler için son derece tehlikelidir. Loş bir şekilde aydınlanan ortamlarda kitap okumakta da zorlanabilirler.

  Tavuk Karası Neden Olur? Gece Körlüğü Nedenleri Nelerdir?

  Tavuk karası büyük oranda genetik geçişli bir hastalıktır. Yani bireye, annesi ve babası tarafından aktarılır. Akraba evliliği gibi durumlarda, doğacak olan çocuğun tavuk karası gibi genetik hastalıklara sahip olma riski daha fazladır. Akraba evliliği bu genetik geçişli hastalıkların daha sık görülmesi nedeniyle önerilmeyen bir durumdur.

  Tavuk Karası Genetik Mi?

  Gece körlüğü olarak da bilinen tavuk karası genetik bir hastalıktır. Yani birey, çoğu zaman bu hastalığa genetik aktarım sebebiyle sahip olur. Bu yüzden tavuk karasını önlemeye yönelik bir uygulama veya tedavi yoktur.

  Gece Körlüğü Testi Nedir?

  Gözlerimiz, çevremizdeki ışığın miktarına göre bazı değişimler geçirir. Işık azaldığında göz bebeklerimiz büyür. Böylece çevreden daha fazla ışık toplamaya çalışırlar. Işık fazla olduğunda ise göz bebeklerimiz küçülür. Böylece ışığın gözdeki yapılara zarar vermesi önlenmiş olur.  Gece körlüğü testinde, bu gibi ışık değişimlerine verilen tepkiler ölçülür. Gözün ışık seviyesindeki değişimlere tepki verme süresi, retinadaki sinir hücreleri ve benzer faktörler elektrofizyolojik olarak değerlendirilir. Böylece gece körlüğü teşhis edilebilir ve seviyesi belirlenebilir.

  Tavuk Karası Belirtileri Nelerdir? Gece Körlüğü Belirtileri Nelerdir?

  Tavuk karası belirtileri şunlardır:

  • Geceleri çevreyi görmekte zorlanma, çevrenin olduğundan daha karanlık görülmesi.
  • Gece araba kullanamamak veya araba kullanmakta zorlanmak.
  • Az ışıklı ortamlarda kitap okurken veya çalışırken zorlanmak.
  • Erken çocukluk döneminde ve ilerleyen dönemlerde görme düzeyinin az olması ve giderek azalması.

  Bunlar tavuk karası durumunda görülen en önemli belirtilerdir. Bireyler, görüşlerinde meydana gelen azalma sebebiyle geceleri yürürken bir yerlere takılabilir, kazalar yapabilir veya farklı olumsuzluklar deneyimleyebilirler. Bu durum tavuk karasını tehlikeli yapabilmektedir.

  Tavuk Karasının Alternatif Tedavileri İşe Yarar Mı?

  Tavuk karasını alternatif yöntemlere tedavi etmek mümkün değildir. Çünkü tavuk karasının oluşmasına sebep olan faktörler, herhangi bir uygulamayla düzeltilemeyecek kadar hassas mekanizmalara aittirler.

  Tavuk Karası Tedavisi Nasıl Yapılır? Gece Körlüğü Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Tavuk karası veya gece körlüğü olarak bilinen rahatsızlığın belli bir tedavisi yoktur. Herhangi bir ameliyatla veya ilaçla tavuk karasını tedavi etmek mümkün değildir. Ancak bazı tedavilerin tavuk karasının ilerlemesini yavaşlattığı, gözün belli ölçülerde desteklediği düşünülmektedir. Buna ek olarak tavuk karası hastalarında PRP uygulamaları veya kök hücre tedavileri de bazı durumlarda başarılı sonuçlar verebilmektedir.

  Ankara Tavuk Karası Tedavisi Fiyatları 2024

  Tavuk karası tedavisi Ankara fiyatları, tedavinin şekline göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Ankara tavuk karası tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; göz hastalıkları alanında uzman isimlerden olan Doç. Dr. Yasin Şakir Göker’den randevu alabilirsiniz.

  Hemen Ara!
  Yol Tarifi