Göz İçi İğne Tedavisi Ankara

  Göz, katmanlar halinde bulunan ve birbirleriyle uyum içerisinde çalışan pek çok yapıdan meydana gelir. Bu yapılar arasında en önemlilerinden biri de retinadır. Retinada onlarca kılcal damar ağı ve milyonlarca sinir hücresi yer almaktadır. Sinir hücreleri, cisimlerden ve ortamlardan yansıyan ışık demetlerinin, beynin ilgili bölgesine yönlendirilmelerinden sorumludur. Kılcal damarlar ise gözü meydana getiren hücreleri besler, destekler ve bu hücrelerin oluşturdukları atıkları tahliye ederler. Böylece göz, diğer pek çok dokunun da yardımıyla görme duyumuzun sorunsuz bir şekilde işlemesini sağlar.

  Ancak bazı durumlarda retina ve retina çevresinde ciddi hastalıklar gelişebilmektedir. Bu hastalıklar, ilerleyen yaşla ortaya çıkabildikleri gibi şeker hastalığı gibi kronik rahatsızlıklar sonucu da oluşabilirler. Retina damar tıkanıklığı, yaş sarı nokta hastalığı, arka üveit ve diyabetik retinopati sonucu oluşan makula ödemi bahsi geçen hastalıklar arasında en öne çıkanlarıdır. Bu hastalıklar, zaman içerisinde retinaya ve diğer göz dokularına ciddi zararlar verebilirler. Bireyin bulanık ve bozuk bir görüşe sahip olmasına yol açabilir, hatta göz içi kanamalar sebebiyle görme kaybına bile sebep olabilirler. Göz içi iğne tedavisi, bu gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan son derece yeni ve başarılı bir tedavi uygulamasıdır. Yazımızın devamında ‘’Göz içi enjeksiyon tedavisi nasıl yapılır?’’, ‘’Göz içi iğne tedavisi hangi durumlarda yapılır?’’, ‘’Göz içi enjeksiyon tedavisi kimler için uygundur?’’ ve ‘’Göz içi iğne tedavisinin riskleri nelerdir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz.

  Ankara göz içi iğne tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; göz hastalıkları alanında uzman isimlerden olan Doç. Dr. Yasin Şakir Göker’den randevu alabilirsiniz.

  Göz İçi İğne Tedavisi Nedir?

  Göz içi iğne tedavisi Ankara, özel ve hassas işlemler yardımı ile, direkt olarak gözlere ilaç uygulamayı mümkün kılan bir tedavidir. Göz içi enjeksiyon olarak da bilinen bu tedavi geçtiğimiz 10 yıl içerisinde ortaya çıkmış oldukça gelişmiş ve modern bir uygulamadır. Bu uygulama sırasında başta makula ödemi, diyabetik retinopati ve retina damar tıkanıklığı gibi pek çok hastalığı tedavi etmek mümkündür.

  Göz içi iğne tedavisi olacak bireylere, işlem günü göz makyajı yapmamaları önerilir.

  Göz İçi İğne Tedavisi Neden Yapılır?

  Göz içi iğne tedavisi, enjeksiyon uygulamasında kullanılan ilaçların türüne göre şu gibi nedenlerden yapılabilir:

  • Yeni kan damarı oluşumunu ve büyümesini önlememek.
  • Alerjik reaksiyonlar veya enfeksiyonlar sonucu oluşan enflamasyonu önlemek, azaltmak, ortadan kaldırmak.
  • Gözde yer alan dokuların zarar görmelerini önlemek, ortaya çıkmış olan hasarın etkilerini azaltmak.
  • Başta görme kaybı olmak üzere ciddi görme bozukluklarını önlemek.
  • Gözün sağlıklı ve işlevsel bir yapıya kavuşmasını sağlamak.

  Göz içi iğne tedavisi bahsettiğimiz amaçlar doğrultusunda yapılabilmektedir.

  Göz İçi İğne Tedavisi Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır?

  Göz içi iğne tedavisi şu gibi hastalıklar durumunda kullanılabilir:

  • Yaş sarı nokta hastalığı.
  • Makula ödemi.
  • Makula çevresinde gelişen, damar yapılarına sahip olan zarımsı dokuların ayırıcı tanısında
  • Retinada toplardamar tıkanıklığı.
  • Arka üveit.

  Bahsi geçen hastalıklar sırasında göz içi iğne tedavisine başvurmak mümkündür.

  Göz İçi İğne Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

  Göz içi iğne tedavisinin faydaları ve avantajları şunlardır:

  • Gözün çeşitli bölgelerindeki ödem oluşumu ile başarılı bir şekilde mücadele edebilir.
  • Damar sızıntılarını ve buna bağlı ortaya çıkan olumsuz durumları etkin bir şekilde azaltabilir.
  • Gözde meydana gelebilecek olası görme kaybı gibi sorunları önleyebilir.
  • Oldukça modern bir tedavidir.
  • Hızlı ve etkili bir uygulamadır.

  Göz içi enjeksiyon tedavisinin avantajlarını bu şekilde sıralamak mümkündür.

  Göz İçi İğne Ağrı Yapar Mı?

  Göz içi iğneleri genelde herhangi bir ağrıya sebep olmazlar. Ancak enjeksiyon öncesi gözü temizlemek için kullanılan özel sıvı, gözde bir miktar yanmaya sebep olabilmektedir.

  Göz İçi İğne Tedavisinin Riskleri Nelerdir?

  Her tıbbi tedavinin olduğu gibi göz içi iğne tedavisinin de bazı riskleri vardır. Ancak bu riskler oldukça düşüktür, özellikle de uygulama alanında uzman bir kişi tarafından yapıyorsa pratik olarak yok denilecek kadar az risklerdir. Bahsi geçen riskler arasında şunlar yer alabilir:

  • Göz tansiyonunda yükselme.
  • Göz içi kanama.
  • Retina dekolmanı.

  Her ne kadar düşük ihtimalli de olsalar, hastalar risklerden haberdar olmalıdır.

  Göz İçi İğne Tedavisi Nasıl Yapılır? Göz İçi Enjeksiyon Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Gözde var olan rahatsızlık, göz içi enjeksiyonlar sırasında verilen ilaçların türünü etkilemektedir. Bu ilaçlar yeni damar oluşumunu önleyen Anti-VEGF ilaçlar ve ödemi azaltan Anti-inflamatuar ilaçlar olarak ikiye ayrılırlar. Uygulama öncesinde, rahatsızlık hissini azaltmak için göze, ağrı kesicili göz damlası uygulanabilir. Daha sonra ise göz ve göz çevresi özel bir sıvı ile temizlenir. En son ise planlanan ilaç; özel üretilmiş hassas bir iğne yardımı ile dikkatle göze enjekte edilir. Böylece işlem son bulmuş olur. 

  Ankara Göz İçi İğne Tedavisi Fiyatları 2024

  Ankara göz içi iğne tedavisi fiyatları, tedavinin kapsamına göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Ankara göz içi iğne tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; göz hastalıkları alanında uzman isimlerden olan Doç. Dr. Yasin Şakir Göker’den randevu alabilirsiniz.

  Hemen Ara!
  Yol Tarifi