Lazerle Göz Ameliyatı Ankara

  Duyu organlarımız, bize çevremizi algılama ve çevremizle sağlıklı bir etkileşim kurabilme imkânı sunarlar. Bu organlar arasında en önemlilerinden biri de gözlerdir. Gözler, kendilerini meydana getiren onlarca özel doku yardımıyla çevredeki ışıkları toplar ve analiz edilmeleri için beyne yollarlar. Böylece görme olayı gerçekleşmiş olur. Ancak bahsettiğimiz özel dokular, oldukça hassas bir yapıya sahip oldukları için zaman içerisinde yıpranabilir, hasar görebilirler. Bu hasar göz merceği gibi önemli bir dokuda gerçekleşirse, katarakt olarak bilinen göz hastalığı meydana gelir.

  Katarakt, göz merceğinin yüzeyinde kararmalar görülmesi yani göz merceğinin matlaşmasıyla meydana gelen bir hastalıktır. Katarakt hastaları, bulanık bir görüşe sahiptirler. Özellikle de az ışıklı ve sisli ortamlarda çevrelerini algılamakta oldukça zorluk çekebilirler. Buna ek olarak katarakt, ilerleyici bir hastalıktır. Yani bahsi geçen görme sorunları zaman içerisinde ilerleyebilir ve hatta kişi görme yetisini tamamen kaybedebilir. Bu yüzden katarakt tedavisi kesinlikle geciktirilmemeli veya aksatılmamalıdır. Bahsi geçen tedaviler günümüzde, lazer uygulamalarıyla kolay ve hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. Yazımızın devamında ‘’Katarakt körlüğe yol açar mı?’’, ‘’Katarakt tedavi edilmezse ne olur?’’, ‘’Lazerle göz ameliyatı nasıl yapılır?’’ ve ‘’Lazerle göz ameliyatı neden yapılır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz.

  Ankara lazerle göz ameliyatı hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; göz hastalıkları alanında uzman isimlerden olan Doç. Dr. Yasin Şakir Göker’den randevu alabilirsiniz.

  Katarakt Nedir? Katarakt Ne Demek?

  Katarakt, göz merceğinin yıpranması ve saydamlığını kaybetmesiyle meydana gelen bir göz hastalığıdır. Genel nüfus içerisinde katarakta oldukça sık rastlanmaktadır. Öyle ki her yıl milyonlarca insan, katarakt tedavisi için hastanelere ve özel kliniklere başvurmaktadır.

  Katarakt, bireylerin çevrelerini bulanık görmesine yol açan ilerleyici bir hastalıktır. Gözlerden birinde veya her ikisinde de çift görme sorunu oluşabilir. Bu şikayetlerin etkileri, tedavi sağlanmazsa git gide daha da hissedilir olacaktır. Hatta tedavi gerçekleşmezse körlük bile meydana gelebilmektedir. Katarakt hastalarında glakom gibi ikincil hastalıklar da gözlenebilir.

  Katarakt, lazerle göz ameliyatı olarak bilinen uygulama sayesinde başarılı bir şekilde tedavi edilebilmektedir.

  Katarakt Nedenleri Nelerdir?

  Katarakt şu gibi nedenlerden ortaya çıkabilir:

  • Katarakt doğuştan meydana gelebilir.
  • Genetik özellikler ve çevresel etkiler katarakt riskini arttırabilir.
  • Üveit gibi göz hastalıkları katarakta sebep olabilir.
  • Steroid içeren ilaçlar, uzun süre kullanıldıkları takdirde katarakt oluşumunu tetikleyebilirler.
  • Şeker hastalığı gibi metabolizmal hastalıklar katarakta yol açabilir.
  • Göze alınan darbeler veya geçirilmiş göz ameliyatları katarakta sebep olabilir.

  Katarakt, bazen bilinmeyen bir nedenden de ortaya çıkabilmektedir.

  Katarakt Belirtileri Nelerdir?

  Katarakt belirtileri arasında şunlar yer alabilir:

  • Uzağı ve yakını bulanık görmek.
  • Gözlerde kamaşma ve gözlerin çabuk yorulması.
  • Çift görme.
  • Baş ağrısı.
  • Renkleri solgun görmek.
  • Derinlik algısında bozukluk.
  • Işıktan rahatsız olmak.

  Loş bir şekilde aydınlanan ortamlarda katarakt hastalarının görüşleri çok daha bulanıktır. Aynı şekilde sisli havalarda görüş kalitesi normalden bile daha kötü olabilir. Katarakt hastaları, bahsettiğimiz belirtilere ek olarak göz tansiyonuna bağlı ikincil şikâyetlere de sahip olabilirler.

  Katarakt Kimlerde Görülür?

  Katarakt her yaşta görülebilen bir hastalıktır ancak genelde 40 yaşından daha büyük bireylerde görülür. Her 10 katarakt hastasından 9’u 60 yaşının üzerindedir. Bazı bebekler, doğuştan katarakta sahip olabilirler. Bu durum doğumsal katarakt olarak bilinir.

  Lazerle Göz Ameliyatı Kimler İçin Uygundur?

  Lazerle göz ameliyatı Ankara, eğer katarakt için gerçekleştiriliyorsa daha çok göz bebeğinde büyüme sorunu olmayan hastalar için uygundur. Ancak lazer uygulaması farklı bir amaçla yapılacaksa bazı kriterler ve sınırlandırmalar bulunabilir. Konu hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir veya sitemizdeki diğer yazıları inceleyebilirsiniz.

  Lazerle Göz Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

  Lazerle göz ameliyatının avantajları şunlardır:

  • Oldukça hızlı bir uygulamadır.
  • Büyük bir hassasiyetle, gelişmiş bilgisayarlardan yardım alınarak yapılır.
  • İyileşme süreci çok daha hızlıdır.
  • Topikal (göz damlasıyla) anestezi için uygundur.
  • Güvenli bir ameliyattır.
  • Oldukça başarılı sonuçlar verir.

  Lazerle göz ameliyatının avantajları bu şekilde sıralanabilir.

  Lazerle Göz Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Lazerle göz ameliyatı öncesinde hastanın gözlerine, göz damlası yardımıyla anestezi işlemi uygulanır. Bazı durumlarda lokal anestezi de tercih edilebilmektedir. Her iki durumda da hastalar lazerle göz ameliyatı sırasında ağrı hissi duymazlar.

  Lazer cihazı, özel bir bilgisayar yardımıyla kullanılır. Bu bilgisayar cerraha, çok daha detaylı ve hassas işlemler yapabilme imkânı sunar. Böylece ameliyat sırasında ortaya çıkabilecek pek çok sorun etkin bir şekilde önlenmiş olur. Ameliyat sırasında cerrah, gözün belli bölgelerine lazer atımları gönderir. Bu lazer atımları yalnızca hedef alınan dokuya, yani göz merceğine etki ederler. Parçalanan göz merceği, özel bir vakum cihazı sayesinde dikkatle toplanır. Daha sonra ise göze, yapay bir mercek yerleştirilir. Böylece göz ameliyatı son bulmuş olur. Bahsettiğimiz işlemler, birkaç gün sonra diğer göze de uygulanırlar. Lazerle göz ameliyatı 20 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanabilmektedir.

  Lazerle Göz Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

  Hastalar, lazerle göz ameliyatı sonrası kısa bir dinlenmenin ardından taburcu edilirler. Geceyi hastanede geçirmek zorunda kalmazlar. Birkaç gün boyunca görüşlerinde bulanıklık olsa da çok geçmeden sağlıklı ve net bir görüşe kavuşurlar. Doktorlar, bu süreçte hastalarına; önce gündelik yaşamlarına daha sonra ise işlerine dönmeleri yönünde tavsiyede bulunabilirler.

  Ankara Lazerle Göz Ameliyatı Fiyatları 2024

  Ankara lazerle göz ameliyatı fiyatları, göz ameliyatının detaylarına göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Ankara lazerle göz ameliyatı fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; göz hastalıkları alanında uzman isimlerden olan Doç. Dr. Yasin Şakir Göker’den randevu alabilirsiniz.

  Hemen Ara!
  Yol Tarifi