İkincil Katarakt Tedavisi Ankara

  Göz hastalıkları, ihmal edilmemesi gereken ciddi rahatsızlıklardır. Bu rahatsızlıklar arasında en tehlikeli olanlarından biri de katarakttır. Katarakt, normalde şeffaf bir yapıda olan göz merceğinin, zaman içerisinde bu şeffaflığı yitirmesi, kararması ile meydana gelir. Bu da kişide bulanık bir görüşe, renkleri soluk ve dağılmış bir şekilde algılamaya yol açabilir. Katarakt tedavisi zamanında yapılmazsa bahsettiğimiz belirtiler ilerleyebilir ve kişi görme yetisini tamamen kaybedebilir. Katarakt tedavisi sırasında, yıpranan ve bozulan göz merceği alınır. Onun yerine özel bir maddeden yapılan, yapay bir mercek yerleştirilir. Yapay mercek yerine alışana kadar, gözde yer alan zarımsı bir doku yardımı ile sabit kalır. Bahsi geçen zarımsı doku, katarakt ameliyatını takiben birkaç sene içerisinde yıpranabilir ve kararabilir. Bu da kişinin katarakt benzeri belirtiler deneyimlemesine yol açar. Yani aslında yapay göz merceğinde bir sorun yoktur, sorun bu merceği sabitleyen zarımsı dokudadır. Bu yüzden bahsettiğimiz rahatsızlığın adı İkincil Katarakt olarak bilinir.

  İkincil katarakt tedavisi Ankara, günümüzde modern lazer uygulamaları yardımıyla başarılı bir şekilde yapılmaktadır. Yazımızın devamında ‘’Katarakt tekrarlar mı?’’, ‘’İkincil katarakt neden olur?’’ ve ‘’İkincil katarakt tedavisi nasıl yapılır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz.

  Ankara ikincil katarakt tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; göz hastalıkları alanında uzman isimlerden olan Doç. Dr. Yasin Şakir Göker’den randevu alabilirsiniz.

  İkincil Katarakt Nedir? Mercek Kirlenmesi Nedir?

  İkincil katarakt, katarakt ameliyatı sonrasında gözde kalan zarımsı dokunun kirlenmesi ve lekelenmesiyle oluşan bir rahatsızlıktır. Kapsül kirlenmesi olarak da bilinen bu rahatsızlık büyük oranda katarakta benzer belirtilere yol açmaktadır. Hastaların görüşü bulanık olabilir, çift görebilirler; renkleri, olduklarından daha soluk tonlarda görebilirler. İkincil katarakt, kısa bir uygulamanın ardından tamamen ortadan kaldırılabilmektedir.

  Katarakt Tekrarlar Mı?

  Katarakt, tekrarlayan bir hastalık değildir. Ancak bazı bireylerde ikincil katarakt olarak bilinen ve katarakt ameliyatlarından birkaç sene sonra görülen durum meydana gelebilir. Bu durum her ne kadar kataraktla benzer belirtilere yol açsa da katarakt değildir.

  İkincil Katarakt Neden Olur?

  Katarakt ameliyatları sırasında hastanın saydamlığını yitirmiş olan göz merceği çıkarılır. Ancak göz merceğini sabitleyen bazı dokulara müdahale edilmez. Çünkü bu dokular, sonradan yerleştirilecek olan yapay mercekler için gereklidirler. Yapay mercekler, gözle tam olarak uyum sağlayana kadar bu zarımsı dokular sayesinde sabit kalırlar. Bir süre sonra bahsi geçen zarımsı dokularda değişiklikler meydana gelir. Ancak bu dokular, ameliyatı takiben birkaç sene içerisinde yıpranabilir ve lekelenebilirler. Görüş kalitesinin yeniden arttırılabilmesi için bahsi geçen dokuların temizlenmesi gerekir.

  İkincil Katarakt Belirtileri Nelerdir?

  Daha önce de bahsettiğimiz gibi ikincil katarakt, katarakta çok benzeyen belirtilere yol açmaktadır. İkincil katarakt belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

  • Görüşün bulanıklaşması.
  • Çift görme.
  • Renklerin solgunlaşması.

  Bu belirtiler tek bir gözde veya aynı anda her iki gözde de ortaya çıkabilmektedir. Mercek kapsülleri, birbirlerinden farklı sürelerde yıpranabilirler. Ancak yıpranma, genelde hemen hemen benzer bir zaman diliminde gerçekleşir. İkincil katarakttan şüphelenen bireyler, kesin teşhisin sağlanabilmesi ve tedavinin gerçekleşebilmesi için bir göz doktoruyla görüşmelidirler.

  İkincil Katarakt Ne Zaman Olur?

  İkincil katarakt, katarakt ameliyatında kullanılan lensin kalitesine ve diğer çeşitli faktörlere göre farklı zamanlarda gerçekleşebilir. İkincil katarakt büyük oranda, ameliyattan sonraki 2 ila 4 yıl içerisinde ortaya çıkmaktadır. Ancak bazı kişilerde, ikincil katarak oluşumu 5 yıldan daha uzun süreleri bulabilmektedir.

  İkincil Katarakt Önlenebilir Mi?

  İkincil katarakt, geciktirilebilen ancak tamamen önüne geçilemeyen bir durumdur. Kaliteli yapay mercek ve ideal bir katarakt ameliyatı, ikincil katarakt oluşumunu belli sürelerde geciktirebilir. İkincil katarakt, tedavisi oldukça kolay olan bir rahatsızlıktır. Bu yüzden ikincil kataraktı önlemeye veya geciktiremeye yönelik tedavi uygulamalarına gerek yoktur.

  İkincil Katarakt Tekrarlar Mı?

  İkincil katarakt, bir defa tedavi edildikten sonra tekrarlamaz. Bunun sebebi, ikincil katarakta sebep olan dokunun tamamen alınmış olmasıdır. Bu dokuya daha fazla ihtiyaç duyulmadığı için bireylerin görüşleri, ikincil katarakt tedavisinden etkilenmez.

  İkincil Katarakt Tedavisi Nasıl Yapılır? Mercek Kirlenmesi Nasıl Geçer?

  İkincil katarakt tedavisi oldukça kolay bir uygulamadır. Yapay lensin çevresinde bulunan zar kapsül, özel bir lazer uygulaması sayesinde parçalanır. İşlem her göz için birkaç dakika kadar sürer.

  Hastalar, ikincil katarakt tedavisi sonrası evlerine dönebilirler. Görüşleri uygulamayı takiben 2 ila 3 saat içerisinde yeniden düzelecektir. Bulanık görme gibi problemler ortadan kalkacaktır.

  Ankara Mercek Kirlenmesi Tedavisi

  Ankara ikincil katarakt tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; göz hastalıkları alanında uzman isimlerden olan Doç. Dr. Yasin Şakir Göker’den randevu alabilirsiniz.

  Hemen Ara!
  Yol Tarifi