Lazerle Katarakt Ameliyatı Ankara

  Göz, insan vücudundaki en hassas ve önemli organlardan biridir. Gözlerimiz yardımı ile çevremizi algılayabilir, çevremizle sağlıklı bir etkileşime sahip olabiliriz. Gün içerisinde neredeyse yaptığımız her aktivite sırasında gözlerimiz tarafından bize sunulan görüş yeteneğinden yararlanırız. Bu önemli yetenek, maalesef ki zaman içerisinde eski verimliliğini kaybedebilir veya tamamen yitirilebilir. Bunun sebebi, gözü meydana getiren dokuların zaman içerisinde hasar görebilmesi, yıpranabilmesidir.

  Göz hastalıkları, her yaştan ve cinsiyetten bireyde görülebilen, oldukça önemli rahatsızlıklardır. Bu rahatsızlıkların arasında katarakt da yer alır. Katarakt, göz merceğinin kararması ve matlaşmasıyla meydana gelen ciddi bir rahatsızlıktır. Başta görme bozukluğu şeklinde hissedilen belirtileri, zaman içerisinde şiddetlenebilir ve kalıcı görme kaybı gibi ciddi problemler meydana gelebilir. İlerleyici bir hastalık olan katarakt, teşhis sağlandıktan sonra fazla vakit kaybetmeden tedavi edilmelidir. Bu tedavi, günümüzde lazer uygulamaları gibi modern ve başarılı tekniklerle gerçekleştirilebilmektedir. Yazımızın devamında ‘’Lazerle katarakt ameliyatının avantajları nelerdir?’’, ‘’Lazerle katarakt ameliyatı nasıl yapılır?’’, ‘’Lazerle katarakt tedavisi kimler için uygundur?’’ ve ‘’Katarakt hastaları çevrelerini nasıl görür?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz.

  Ankara lazerle katarakt ameliyatı hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; göz hastalıkları alanında uzman isimlerden olan Doç. Dr. Yasin Şakir Göker’den randevu alabilirsiniz.

  Katarakt Nedir?

  Katarakt, görme işlevi için oldukça önemli olan göz merceğinin matlaşması, saydamlığını yitirmesidir. Göz merceği, görme işlevinin sorunsuz gerçekleşebilmesi için ışığı çok iyi bir şekilde geçirebilmelidir. Ancak bazı durumlarda bu mümkün olmayabilir. Katarakt rahatsızlığında olduğu gibi göz merceğinde lekelenmeler, sertleşme ve matlaşma meydana gelebilir. Bu da bireyin bulanık bir görüşe sahip olmasına yol açar. Bulanık görüşün yanı sıra baş ağrısı, göz tansiyonu, çift görme gibi problemler de katarakta eşlik edebilir.

  Katarakt, zamanında tedavi edilmezse kalıcı görme kaybına yol açabilen bir hastalıktır. Günümüzde modern lazer uygulamalarıyla kolayca tedavi edilebilen bu hastalık, kesinlikle ihmal edilmemelidir.

  Katarakt Neden Olur?

  Katarak çoğu zaman ilerleyen yaşlarda meydana gelen bir hastalıktır. Bununla birlikte bebekler de doğumsal olarak katarakta sahip olabilirler. Genetik özellikler kişinin katarakt olma riskini arttırabilir veya direkt katarakta yol açabilirler. Aynı şekilde üveit gibi göz hastalıkları, şeker hastalığı, bazı ilaçların uzun süre kullanımı da zaman içerisinde katarakta sebep olabilmektedir.

  Katarakt Belirtileri Nelerdir?

  Katarakt belirtileri arasında şunlar yer alabilir:

  • Katarakt hastaları uzağı ve yakını bulanık olarak görürler.
  • Katarakt hastalarının gözleri çok çabuk yorulabilir, baş ağrısı gibi belirtiler deneyimleyebilirler.
  • Göz kamaşması.
  • Çift görme de kataraktlı bireylerde sıkça rastlanan belirtilerden biridir.
  • Katarakt hastaları, az ışıklı ortamlarda veya sisli havalarda çevrelerini görmekte çok daha zorlanabilirler.
  • Katarakt hastaları renkleri, olduklarından çok daha solgun görebilirler.
  • Katarakt, bireylerin derinlik algılarını etkileyebilir.
  • Katarakt hastalarının göz numaraları, normalden çok daha çabuk değişir. Sık sık gözlük değiştirmek zorunda kalabilirler.

  Bu gibi belirtiler katarakt hastalarında sıkça görülmektedir. Ancak yalnızca bu belirtilere bakarak katarakt hastalığını teşhis etmek mümkün değildir. Göz hastalıkları uzmanları, kesin teşhis için çeşitli ölçümlerden, testlerden ve değerlendirmelerden yararlanırlar.

  Katarakt Kimlerde Görülür?

  Katarakt çoğu zaman 40 yaşının üzerindeki bireylerde görülmektedir. 40 yaşından sonra katarakt riski, her yaşla birlikte daha da artmaya başlamaktadır. Bununla birlikte bebekler, katarakt hastalığıyla dünyaya gelebilirler. Bu durum doğumsal katarakt olarak isimlendirilir.

  Katarakt Tedavisi Var Mı?

  Katarakt tedavi edilebilen bir hastalıktır. Ancak bu tedavi ilaçla veya gözlük gibi aparatlarla yapılamaz. Yalnızca ameliyatla kesin ve etkili bir tedavi mümkündür. Katarakt tedavisi günümüzde lazer uygulamalarıyla hızlı ve hasta için epey zahmetsiz bir şekilde yapılabilmektedir.

  Lazerle Katarakt Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Lazerle katarakt ameliyatı oldukça gelişmiş ve modern bir uygulamadır. Bu uygulama öncesinde hastalara anestezi işlemi uygulanır. Anestezi, lokal anestezi ve topikal anestezi şeklinde yapılabilmektedir. Her iki uygulamada da hastalar ağrı hissetmezler.

  Lazerle katarakt ameliyatı Ankara, hassas işlem kapasitesi olan özel bilgisayarlar yardımı ile yapılır. Bu bilgisayarlar, cerraha, lazer cihazını büyük bir dikkatle kullanma imkânı sağlar. Doktor tarafından yönetilen kontrollü lazer atımlarıyla yıpranmış olan göz merceği parçalara ayrılır. Bu parçalar, fako cihazının vakumu ile emilir. Daha sonra ise göze, akıllı mercek veya göz içi mercek olarak bilinen özel bir lens yerleştirilir. Bu uygulamanın ardından lazerle katarakt ameliyatı tamamlanmış olur. Aynı işlemler, ilk ameliyattan birkaç gün sonra diğer göze de uygulanır.

  Bahsi geçen yapay lensler hakkında detaylı bilgi almak için sitemizde yer alan Akıllı Lensler ve Göz İçi Lensler isimli yazıları inceleyebilirsiniz.

  Lazerle katarakt ameliyatı, tek bir göz için 20 dakika kadar sürmektedir. Güvenli ve başarılı olmasının yanı sıra oldukça hızlı da olan bir işlemdir.

  Lazerle Katarakt Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

  Lazerle katarakt ameliyatı yatış gerektirmeyen bir operasyondur. Yani hastalar aynı gün taburcu edilirler. Taburcu olan hastalar, bir süre bulanık bir görüşe sahip olabilirler. Ancak bulanıklık, birkaç gün içerisinde büyük oranda kaybolacaktır. Hasta, 1 ila 2 hafta içerisinde normal bir görüşe kavuşacaktır.

  Ankara Lazerle Katarakt Ameliyatı Fiyatları 2024

  Ankara lazerle katarakt ameliyatı fiyatları, uygulamanın detaylarına ve ameliyatın ne zaman yapıldığına göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu yüzden net bir ücretten bahsetmek mümkün değildir. Ankara lazerle katarakt ameliyatı fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; göz hastalıkları alanında uzman isimlerden olan Doç. Dr. Yasin Şakir Göker’den randevu alabilirsiniz.

  Hemen Ara!
  Yol Tarifi