Çocuklarda Göz Muayenesi Ankara

  Gözler, anne karnından doğuma, çocukluktan yetişkinliğe kadar sürekli bir değişim içerisindedirler. Bu değişim bazen gelişme ve büyüme şeklinde gerçekleşirken bazense yıpranma ve rahatsızlıklar şeklinde gerçekleşmektedir. Doğumdan itibaren gözlerde bazı sorunlar, rahatsızlıklar ve görme bozuklukları meydana gelebilmektedir. Bunlar doğumun hemen ardından gerçekleşen göz muayenesi sırasında değerlendirilirler. Daha sonra ise belli aralıklarla kontrol muayeneleri gerçekleşmeye devam eder. Böylece olası göz hastalıkları erkenden tespit edilebilir.

  Göz muayeneleri genelde iki amaç doğrultusunda yapılır; ilki rutin muayenelerdir. Rutin muayeneler, belli aralıklarla yapılan ve gözdeki olası sorunları tespit etmek, bu sorunlardan erkenden haberdar olmak için yapılır. Diğeri ise gözde bir rahatsızlık olması durumunda yapılan muayenelerdir. Bu muayeneler ise rahatsızlıkların nedenlerini araştırmak, hastalıkları kesin olarak tespit etmek ve kişiye özel bir tedavi planı oluşturmak için yapılırlar. Özellikle de çocuklarda göz muayeneleri çok önemlidir. Bunun nedeni, çocukluk yaşlarında göz bozulmalarının sık rastlanmasıdır. Bir diğer nedeni ise göz muayenesi ile erkenden tespit edilen pek çok göz bozukluğunun, çocukluk çağlarında etkin bir tedavi ile daha kolay ortadan kaldırılabilmesidir.

  Ankara çocuklarda göz muayenesi hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; göz hastalıkları alanında uzman isimlerden olan Doç. Dr. Yasin Şakir Göker’den randevu alabilirsiniz.

  Göz Muayenesi Nedir?

  Göz muayenesi, hali hazırda var olan rahatsızlıkları teşhis etmek veya olası rahatsızlıkları tespit etmek amacıyla yapılabilen tıbbi bir uygulamadır. Bu uygulama sırasında hastaların gözleri, sahip oldukları görme bozukluklarının ilerleme derecesi ve benzer durumlar detaylı bir şekilde değerlendirilir. Bu değerlendirme sürecinde özel cihazlardan, uygulamalardan ve ileri görüntüleme teknikleri gibi gelişmiş işlemlerden faydalanılabilir. Böylece göz hastalıkları etkin bir şekilde tespit edilebilir, tedavi edilebilir. Göz muayenesi, yetişkinler için olduğu kadar çocuklar ve bebekler için de oldukça önemlidir.

  Çocuklarda Göz Muayenesi Neden Önemlidir?

  Çocuklarda göz muayenesi pek çok sebepten oldukça önemlidir. Bu sebeplerin başında, çocukluk çağlarında, erkenden tespit edilen rahatsızlıkların daha kolay ve kalıcı bir şekilde tedavi edilebilmeleridir. Bir diğer etmen ise, göz hastalıklarının çocukları, yetişkinleri etkilediğinden daha olumsuz etkilemesidir. Göz hastalıkları çocukların; gelişme, büyüme ve öğrenme süreçlerinde sorunlara sebep olabilir. Aynı zamanda bu yaşlarda tedavi edilmeyen rahatsızlıklar, yetişkinlik yaşamında çok daha ciddi sorunlara yol açabilir. Bu yüzden çocuklarda göz hastalıkları ciddiye alınmalıdır, rutin göz muayeneleri aksatılmamalıdır.

  Çocukluk Çağında Görülen Göz Hastalıkları Nelerdir?

  Yetişkinlerde görülen pek çok göz hastalığı çocuklarda da görülmektedir, çocuklarda ortaya çıkan göz bozuklukları ve hastalıkları şunlardır:

  • Şaşılık.
  • Göz tembelliği.
  • Göz tansiyonu.
  • Tavuk karası veya gece körlüğü.
  • Glakom veya göz tansiyonu.

  Bu gibi rahatsızlıklar çocukluktan ve hatta bebeklikten itibaren görülebilmektedir. Göz muayenesi ile bu rahatsızlıkları tespit etmek, ilerleme durumlarını değerlendirmek ve etkin tedavi uygulamaları gerçekleştirmek mümkündür.

  Çocuklara Göz Muayenesi Randevusu Nasıl Alınır?

  İnternet sitemizin İletişim adlı sekmesinden telefon numaramıza ve mail adresimize ulaşabilirsiniz. Gerek telefon numaramızı gerekse de mail adresimizi kullanarak bizimle iletişime geçebilir, rahatsızlıklar hakkında bilgi edinebilir ve Doç. Dr. Yasin Şakir Göker gibi alanında uzman bir göz hekiminden randevu alabilirsiniz.

  Çocuklarda Göz Muayenesi Nerede Yapılır?

  Çocuklarda göz muayenesi Ankara, özel muayenehanelerde, kliniklerde ve hastanelerde yapılabilmektedir. Ortalama bir göz muayenesi hemen hemen 30 dakika içerisinde tamamlanmaktadır.

  Çocuklar Hangi Sıklıkla Göz Muayenesi Olmalıdır?

  Yeni doğanlar, doğumun ardından detaylı bir göz muayenesinden geçerler. Sonrasında, 1. ayda 3. ayda ve 6. ayda muayeneler gerçekleşmelidir. İki yaşına kadar her 6 ayda bir muayene tekrarlanabilir. İki yaşını dolduran çocuklar ise eğer gözde bir sorun yoksa yılda bir defa göz muayenesinden geçebilirler. Eğer gözde bir rahatsızlık söz konusu ise bu muayenelerin sıklığı arttırılabilir.

  Çocuk Göz Muayenesi Nasıl Yapılır?

  Çocuklarda göz muayenesinin en önemli etmeni, çocuklarla sağlıklı bir iletişim kurabilmektedir. Göz doktoru, bu yüzden çocukla dikkatli ve anlayışlı bir şekilde iletişim kurar. Çocuğun sınırlarına saygı duyar, işlemlerden önce çocuğu bilgilendirir ve izin ister. Bu işlemler sırasında çocuğun gözlerini detaylı olarak değerlendirir. Değerlendirme sürecinde çeşitli testler, özel cihazlar ve uygulamalar kullanabilir. Böylece şüphelenilen rahatsızlıklar araştırılabilir, teşhis çalışması yapılabilir ve var olan rahatsızlıklar değerlendirilebilir. En nihayetinde ise çocuğun rahatsızlığına özel bir tedavi planı oluşturabilir. Muayene sürecinde ebeveynlerden biri veya her ikisi de muayenehanede bulunabilir.

  Ankara Çocuklarda Göz Muayenesi Fiyatları 2023

  Ankara çocuklarda göz muayenesi fiyatları, muayene uygulamasının kapsamına göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Ankara çocuk göz muayenesi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; göz hastalıkları alanında uzman isimlerden olan Doç. Dr. Yasin Şakir Göker’den randevu alabilirsiniz.

  Hemen Ara!
  Yol Tarifi