Dejeneratif Miyopi Tedavisi Ankara

  Göz hastalıkları, bireyin görme yetisini etkileyebilen ciddi rahatsızlıklardır. Bu rahatsızlıklar, pek çok şekilde kişinin gündelik yaşamını etkileyebilirler. Bireyin yakını, uzağı veya her ikisini birden görmesini zorlaştırabilirler. Bahsi geçen hastalıkların bazıları, ilerleyici bir karaktere sahiptir. Yani gözdeki bozulmanın boyutu sürekli artar. Hatta bazı hastalıklar, ilerleyen durumlarda gözdeki dokulara ve görme yetisine o kadar zarar verirler ki görme kaybı gibi durumlar gelişir. Dejeneratif miyopi de bu hastalıklardan biridir.

  Miyopluk, pek çok kişinin bildiği gibi uzağı net bir şekilde görememe rahatsızlığıdır. Yaygın bir şekilde görülen miyopluğun, kıyasla daha az rastlanan türü de dejeneratif miyopidir. Çoğunlukla genetiğin etkisiyle ortaya çıkan bu rahatsızlıkta, gözdeki bozulmanın boyutu sürekli artar. Dolayısıyla da kişinin görüşü, zamanla daha da bozulur. Hastalığın bu kadar ilerleyici olması, bazı tedavi çalışmalarının da önünü kapatabilmektedir. Özellikle de bazı durumlarda körlüğe yol açabildiği düşünüldüğünde, tedavisi aksatılmaması gereken ve düzenli doktor takibi gerektirebilen bir rahatsızlıktır. Bu yüzden dejeneratif miyopiden şüphelenen bireylere, kesin teşhisin sağlanabilmesi için bir göz doktoru ile görüşmeleri önerilir. Yazımızın devamında ‘’Dejeneratif miyopi nedir?’’, ‘’Dejeneratif miyopi nasıl tedavi edilir?’’, ‘’Dejeneratif miyopi kimlerde görülür?’’ ve ‘’Dejeneratif miyopinin tedavisi var mı?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz.

  Ankara dejeneratif miyopi tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; göz hastalıkları alanında uzman isimlerden olan Doç. Dr. Yasin Şakir Göker’den randevu alabilirsiniz.

  Miyopi Nedir?

  Miyopi, uzağı net görmeyi zorlaştıran bir görme bozukluğudur. Görme bozuklukları arasında en sık rastlanılanlardan biridir. Özellikle de erken yaşlarda görülme olasılığı çok fazladır. Miyop hastaları, uzaktaki cisimleri bulanık olarak görürler. Bu sebepten gündelik yaşamları ciddi ölçüde etkilenebilir. Miyobun derecesi, zaman içerisinde ilerleme gösterebilir. Buna bağlı olarak birey, belli aralıklarla gözlüklerini veya kontakt lenslerini değiştirmek zorunda kalabilir. Ergenliğin sonlarına doğru bu ilerlemenin durması ve göz bozukluğunun stabil kalması beklenir.

  Dejeneratif Miyopi Nedir?

  Dejeneratif miyopi, uzağı net görememe hastalığı olan miyobun farklı bir türüdür. Normal miyopide, daha önce de bahsettiğimiz gibi göz bozukluğunun ilerleme derecesi düşüktür ve bu ilerleme belli bir yaştan sonra durur. Ancak dejeneratif miyopide görme bozukluğunun derecesi, normal miyopiden çok daha hızlı artar. Öyle ki bu rahatsızlık, ilerlediği durumlarda körlüğe varan ikincil rahatsızlıklara yol açabilmektedir. Bu rahatsızlıklar arasında katarakt, glokom, retina yırtıkları ve retina dekolmanı bulunmaktadır.

  Dejeneratif Miyopi Neden Olur?

  Dejeneratif miyopi genetik sebeplerden ortaya çıkmaktadır. Miyopi durumunda, gözler normalden daha uzun bir yapıya sahiptir. Bu yüzden ışık demetleri tam olarak retinanın üzerine düşmek yerine, retinanın biraz önüne düşerler. Böylece uzağı görmek zorlaşır. Dejeneratif miyopide, göz uzunluğu hızla artmaya devam eder. Bu da miyop belirtilerinin zamanla daha da şiddetlenmesine sebep olur. Hatta bazı durumlarda retina ve benzer dokular da zarar görmeye başlayabilirler.

  Dejeneratif Miyopi Kimlerde Görülür?

  Dejeneratif miyopi ilerleyici bir hastalıktır ve genelde geç çocukluk döneminde ortaya çıkmaktadır. Genetik aktarımın da yol açtığı bu rahatsızlık her 100 kişiden 2’sinde ortaya çıkabilmektedir. Eğer bireyin ailesinde dejeneratif miyopi öyküsü varsa bireyin kendi de dejeneratif miyopi açısından risk altında olabilir.

  Dejeneratif Miyopi Belirtileri Nelerdir?

  Dejeneratif miyopi belirtileri büyük oranda miyopi belirtilerine benzemektedir, bu belirtiler:

  • Uzağı bulanık görmek.
  • Uzaktaki cisimleri ve yüzleri seçememek.
  • Tabelaları okumakta zorlanmak.
  • Manzaraları bulanık görmek.
  • Baş ağrısı.
  • Göz yorgunluğu.
  • Işığa karşı duyarlılık.

  Bu belirtilerin şiddeti ve göz numarası, zaman içerisinde normal miyoptan çok daha hızlı bir şekilde artış gösterir. Dejeneratif miyopiyi, normal miyoptan ayıran en önemli etmen de budur. Dejeneratif miyopi hastaları, eğer şimşek çakması benzeri ışık patlamaları görürlerse konuyu acilen doktorlarına bildirmelidirler. Bu retina yırtılmasına veya retina dekolmanına işaret edebilen bir belirtidir.

  Dejeneratif Miyopi Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Dejeneratif miyopinin özel veya kalıcı bir tedavisi yoktur. Genel olarak normal miyopi gibi teşhis edilir ve normal miyopi gibi gözlüklerle ve kontakt lenslerle tedavi edilir. Normal miyopi tedavisinin aksine, dejeneratif miyopi Lasik Ameliyatı gibi lazer uygulamalarıyla ortadan kaldırılamaz. Çünkü lazer uygulamalarının gerçekleşebilmesi için göz numarasının stabil kalması gerekmektedir. Aksi takdirde hasta, tedavi sonrasında çok daha sıkıntılı durumlara sahip olabilir. Konu hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

  Ankara Dejeneratif Miyopi Tedavisi Fiyatları 2023

  Dejeneratif miyopi tedavisi Ankara fiyatları, tedavinin detaylarına göre kişiden kişiye değişebilir. Ankara dejeneratif miyopi tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; göz hastalıkları alanında uzman isimlerden olan Doç. Dr. Yasin Şakir Göker’den randevu alabilirsiniz.

  Hemen Ara!
  Yol Tarifi