Lasik Ameliyatı Ankara

  Günümüzde, lazer teknolojileri hayatımızın çok büyük bir parçasını oluşturmaktadır. Biz fark etmesek bile gündelik yaşamımızda sahip olduğumuz pek çok kolaylık, bu teknolojiler sayesinde geliştirilen cihazlardan kaynaklanmaktadır. Durum böyle olunca lazer teknolojileri, tıp alanında da yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde kadın hastalıklarından göz hastalıklarına kadar pek çok alanda lazer teknolojileri sayesinde mümkün olan tedaviler kullanılmaktadır.

  Lasik ameliyatı Ankara, halk arasında lazerle göz çizdirme ameliyatı olarak da bilinen uygulamadır. Bu uygulama sırasında yapılan şey, aslında gözlerin çizilmesi değildir. Gözde, kırılma kusurlarına sahip olan dokuların yeniden düzenlenmesi, uygun bir şekilde şekillendirilmesidir. Böylece astigmat, miyop ve hipermetrop gibi pek çok görme bozukluğu başarılı bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Lasik ameliyatı, hastaların gözlüklere ve kontakt lenslere olan bağımlılığını da ortadan kaldırabilmektedir. Yazımızın devamında ‘’Lasik ameliyatı hangi durumlarda yapılır?’’, ‘’Lasik ameliyatı güvenli midir?’’, ‘’Lasik ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?’’ ve ‘’Lasik göz ameliyatı nasıl yapılır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz.

  Ankara lasik ameliyatı hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; göz hastalıkları alanında uzman isimlerden olan Doç. Dr. Yasin Şakir Göker’den randevu alabilirsiniz.

  Lasik Ameliyatı Nedir?

  Lasik ameliyatı, excimer lazer teknolojisi kullanılarak yapılan gelişmiş bir göz tedavisidir. Çevrenin net bir şekilde görülebilmesi için, dışarıdan gelen ışık demetlerinin belli bir açıyla kırılması ve retinaya gönderilmesi gerekir. Eğer bu kırılma ve yönlendirme olayı olması gerektiği gibi gerçekleşmezse birey; yakını, uzağı veya her ikisini birden bulanık görebilir. Lasik ameliyatı, bu gibi görme bozukluklarını ortadan kaldırmak amacıyla tercih edilen, oldukça modern bir göz tedavisidir.

  Lasik Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılır?

  Lasik ameliyatı şu gibi durumlarda tercih edilebilir:

  • (Uzağı net görememe hastalığı.)
  • (Yakını net görememe hastalığı.)
  • (Hem yakını hem de uzağı net görmeyi engelleyen göz hastalığı.)

  Lasik ameliyatı ve iLasik ameliyatı sayesinde bu gibi rahatsızlıklardan kurtulmak mümkündür.

  Lasik Ameliyatı Avantajları Nelerdir?

  Lasik ameliyatının avantajları şunlardır:

  • Lasik ameliyatı hemen hemen 5-10 dakika içerisinde tamamlanır. Oldukça hızlı bir uygulamadır.
  • Yatış gerektirmeyen bir tedavidir. Hastalar aynı gün evlerine dönebilirler.
  • Oldukça güvenilir ve başarılı bir tedavidir. Bu yüzden tüm dünyada en çok tercih edilen lazerle göz tedavilerinden biridir.
  • Gündelik hayata dönüş çok hızlıdır.
  • Gözlüklere ve kontakt lenslere duyulan ihtiyacı sonlandırır.

  Lasik ameliyatının avantajlarını bu şekilde sıralamak mümkündür.

  Lasik Ameliyatı Kimlere Yapılabilir?

  Lasik ameliyatı şu kişiler için uygundur:

  • 18 yaşını doldurmuş, reşit bireyler.
  • Göz tansiyonu yani glakomu olmayan bireyler.
  • Göz numarası görece stabil olan, sık sık değişmeyen bireyler.
  • Hali hazırda gebelik döneminde veya emzirme döneminde olmayan bireyler.
  • Hali hazırda gözünde enfeksiyon bulunmayan bireyler.
  • Diyabet gibi bazı sistemik rahatsızlıklara sahip olmayan bireyler.

  Doktorlar, hastalarının lasik ameliyatına uygunluklarını detaylı olarak değerlendirirler. Böylece uygulamanın başarısı pekiştirilmiş olur. Hali hazırda hamile olan, emzirme döneminde olan, gözünde enfeksiyon bulunan veya reşit olmayan bireyler; bahsi geçen dönemlerden sonra lasik ameliyatı olabilirler.

  Lasik Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

  Lasik ameliyatı, flep uygulaması, lazer işlemi ve ameliyata hazırlık süreçleriyle birlikte 5-10 dakika kadar sürmektedir. Yani son derece hızlı bir uygulamadır. Bu süre yalnızca tek bir göz için geçerlidir, diğer göze gerçekleşen işlem de aynı şekilde, ortalama 5-10 dakika kadar sürmektedir.

  Lasik Ameliyatı Nasıl Yapılır? Lasik Göz Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Lasik ameliyatı, göze uygulanan ağrı kesici damla uygulanması ile yapılır. Böylece hastalar tedavi sırasında ağrı ve rahatsızlık hissi duymazlar. Lasik ameliyatı sırasında, öncelikle korneaya flep adı verilen bir kesi atılır. Bu kesi yardımı ile gözün asıl hedef bölgesine ulaşılır. Daha sonra ise kontrollü lazer atımları ile hedef bölge, ışığı doğru bir şekilde kırabilmesi için yeniden şekillendirilir. Sonrasında ise flep adlı kesi kapatılır ve tedavi sonlanır.

  iLasik ameliyatı olarak bilinen işlemde ise flep kesisi, özel mikro bıçaklarla değil de lazer uygulamasıyla yapılmaktadır. Diğer tüm işlemler lasik ameliyatı ile aynı şekilde gerçekleşir. Bu operasyon her göz için 5-10 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanmaktadır.

  Lasik Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

  Lasik ameliyatı sonrası hastalar, aynı gün evlerine dönebilirler. Bu süreçte uygulama yapılan göze şeffaf bir koruyucu yerleştirilir. Bahsi geçen koruyucu, uygulamayı takip eden 2 ila 3 gün boyunca kullanılmalıdır. Bu süreçte gözde bir miktar kaşıntı, batma ve kızarıklık görülebilir. Bulanık bir görüşe sahip olunabilir. Bunlar zaman içerisinde geçecektir. İyileşme süreci boyunca göze su temas ettirmemeye dikkat edilmelidir. Doktor tarafından verilen göz damlaları, tavsiye edilen sıklıkta ve tavsiye edilen şekilde kullanılmalıdır. Doktorunuz lasik ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler hakkında sizi detaylı olarak bilgilendirecektir.

  Ankara Lasik Ameliyatı Fiyatları 2024

  Ankara lasik ameliyatı fiyatları, tedavinin kapsamına göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Ankara lasik ameliyatı fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; göz hastalıkları alanında uzman isimlerden olan Doç. Dr. Yasin Şakir Göker’den randevu alabilirsiniz.

  Hemen Ara!
  Yol Tarifi