Göz Kızarıklığı Tedavisi Ankara

  Göz, birbirinden farklı görevleri olan onlarca dokunun birlikteliğinden meydana gelmektedir. Bu dokulardan bazıları kılcal damarlara ve sinirlere ev sahipliği yaparken bazıları ise ışık geçirgenliği yüksek zarımsı dokulardır. Tüm bu dokular, dış etmenlerden kolayca etkilenebilme potansiyeline sahiptirler. Özellikle de rüzgarlı havalarda, karlı ortamlarda, kuvvetli bir ışıkla aydınlanan mekanlarda gözler; hızlı bir şekilde zarar görmeye başlayabilirler. Bu, genelde gözlerin kızarması ve kanlanması şeklinde kendisini belli eder.

  Neredeyse herkesin gözleri zaman zaman kızarabilmekte ve kanlanabilmektedir. Sık sık gerçekleşmediği durumlarda göz kızarmasının, herhangi bir tehlikeye yol açabileceği düşünülmez. Ancak tekrar eden veya uzun süreli olan göz kızarıklıkları, bazı ciddi ve tedavi edilmesi gereken durumlar sebebiyle ortaya çıkabilmektedir. Uykusuzluk gibi yaygın etmenler, göz kuruluğu gibi çok ciddi olmayan durumlar ve üveit gibi oldukça tehlikeli hastalıklar göz kızarıklığına yol açabilmektedir. Bu yüzden tekrar eden veya kalıcılık gösteren göz kızarıklığı nedenlerinin, uzman bir göz doktoru tarafından değerlendirilmesi gerekir. Eğer ciddi veya tehlikeli bir hastalık söz konusu ise acil tedavi ve müdahale gerekebilir. Üveit gibi hastalıkların kalıcı görme kaybına yol açabildikleri unutulmamalıdır. Bu yüzden göz kızarıklığı hafife alınmamalıdır. Yazımızın devamında ‘’Gözler neden kızarır?’’, ‘’Göz kızarması neyin belirtisi?’’, ‘’Göz kanlanması neden olur?’’ ve ‘’Göz kanlanması nasıl tedavi edilir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz.

  Ankara göz kızarıklığı tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; göz hastalıkları alanında uzman isimlerden olan Doç. Dr. Yasin Şakir Göker’den randevu alabilirsiniz.

  Göz Kızarıklığı Nedir?

  Göz kızarıklığı, göz kanlanması olarak da bilinen ve kıyasla sık rastlanan bir durumdur. Gözler, dış dünya ile sürekli etkileşim halindedirler. Bu yüzden çevresel etmenlerden çok kolay bir şekilde etkilenebilirler. Özellikle de gözü koruyan mekanizmalar, gerektiği gibi çalışmadığında göz kızarıklığı gibi durumlara sıkça rastlanmaktadır. Bununla birlikte çeşitli göz hastalıkları da göz kızarıklığına veya göz kanlanmasına yol açabilmektedir. Bu yüzden düzenlilik gösteren göz kanlanması ihmal edilmemelidir.

  Göz Kızarıklığı Nedenleri Nelerdir? Gözler Neden Kızarır?

  Göz kızarıklığının pek çok sebebi vardır, bunlar:

  • Nemsiz bir ortamda bulunmak.
  • Sigara kullanımı veya sigara dumanına maruz kalmak.
  • Güneşin zararlı ışınlarına uzun süre maruz kalmak.
  • Bilgisayar ve benzer cihazların başında fazla vakit geçirmek, çalışmak.
  • Yanlış lens kullanımı.
  • Hava kirliliği.
  • Alerjenlere maruz kalmak.
  • Rüzgarlı hava.
  • Göz kuruluğu.
  • Allerji temelli, bakteri temelli veya virüs temelli konjonktivit.
  • Şiddetli bir şekilde öksürmek, hapşırmak.
  • Kronik kabızlık.
  • Kirpiklerde görülen enfeksiyonlar.
  • Göze yabancı bir cisim kaçması veya göze darbe almak; genel olarak göz travmaları.
  • Göz tansiyonu olarak da bilinen glokom.
  • Üveit hastalığı.
  • Kornea ülseri.

  Bahsetmiş olduğumuz bazı nedenler yalnızca göz kızarıklığına yol açmaktadır ve ortadan kaldırıldıkları dahilde göz kızarıklığı da geçer. Ancak üveit ve kornea ülseri gibi nedenler oldukça ciddi hastalıklardır. Bu yüzden profesyonel tedaviler gerektirirler.

  Göz Kızarıklığı Nasıl Geçer?

  Göz kızarıklığı, ortaya çıkma sebebine göre farklı şekillerde geçebilir. Uykusuzluk sebebiyle görülen göz kızarıklığı, düzenli uyku ile geçebilir. Sigara dumanı ve çeşitli çevresel faktörler nedeniyle görülen göz kızarıklığı, bu faktörlere karşı gözün korunmasıyla geçebilir. Eğer bilgisayar ve benzeri dijital cihazların başında çok kalınıyorsa; koruyucu ekipmanlar kullanılabilir, bahsi geçen cihazların başında geçirilen zaman kısıtlanabilir. Göz kızarıklığı, enfeksiyon hastalıkları ve çeşitli kronik göz hastalıkları sebebiyle görülüyorsa; özel tedavi uygulamalarıyla bu hastalıklara müdahale edilebilir. Böylece göz kızarıklığı gibi şikâyetler ortadan kaldırılabilir.

  Göz Kızarıklığı Tedavisi Var Mı?

  Göz kızarıklığı, tedavisi olan bir durumdur. Bu durum çoğu zaman başlı başına bir hastalıkmış gibi değerlendirilmez. Genelde çevresel faktörlerin ve diğer hastalıkların etkisiyle ortaya çıkar. Bu çevresel faktörlerin etkileri sınırlandırılır ve bahsi geçen hastalıklar tedavi edilirse göz kızarıklığı da ortadan kalkar.

  Göz Kızarıklığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Göz kızarıklığı daha önce de bahsettiğimiz gibi çok farklı sebeplerden ortaya çıkabilen bir durumdur. Göz hastalıkları uzmanları, bireyin gözlerini ve yaşam tarzlarını detaylı olarak değerlendirirler. Bu değerlendirmeler sonucu, hastalara bazı yaşam tarzı değişiklikleri önerebilirler. Eğer gözlerde ve göz çevresindeki dokularda enfeksiyon, hastalık söz konusu ise kişiye özel tedavi çalışmaları yürütebilirler. Böylece bireyin gözündeki kanlanma, kızarıklık ve benzer durumlar ortadan kalkar. Birey çok daha sağlıklı bir göz yapısına, aynı şekilde çok daha estetik bir göz görünümüne sahip olur.

  Ankara Göz Kızarıklığı Tedavisi Fiyatları

  Ankara göz kızarıklığı tedavisi fiyatları, rahatsızlığın nedenlerine ve tedavinin türüne göre kişiden kişiye değişebilir. Ankara göz karıklığı tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; göz hastalıkları alanında uzman isimlerden olan Doç. Dr. Yasin Şakir Göker’den randevu alabilirsiniz.

  Hemen Ara!
  Yol Tarifi