Retina Yırtığı Tedavisi Ankara

  Gözün orta kısmı, vitreus isimli, yumurta akı kıvamında bir sıvıyla doludur. Retinaya yapışık bir vaziyette olduğu için, vitreus sıvısında meydana gelen değişimler retinayı ve görüş kalitesini etkileyebilir. Bu sıvı normalde şeffaf bir yapıya sahiptir ancak ilerleyen yaşla birlikte doğal yapısını kaybedebilir. Hatta zaman içerisinde koyulaşabilir ve büzüşebilir. Bunun sonucu olarak da yapışık olduğu retinayı çekiştirmeye başlar.  En nihayetinde retina yırtılması olarak bilinen, oldukça ciddi bir rahatsızlık meydana gelebilir.

  Retina yırtılması kendisini, gözde şimşek çakması ve ışık patlaması gibi görüntüler oluşması ile hissettirir. Aynı şekilde kişinin görüş alanında, perdeyi andıran ve hareket eden bir gölge oluşabilir. Retina yırtılması yaşayan hastalar ağrı hissi duymazlar. Bahsettiğimiz belirtileri yaşayan bireylere, acilen bir göz doktoru ile görüşmeleri önerilir. Çünkü retina yırtılması ve retina yırtılmasına bağlı yaşanan retina dekolmanı; görme kaybının en yaygın nedenlerinden biridir. Yazımızın devamında ‘’Retina yırtığı neden olur?’’, ‘’Retina yırtılması kimlerde görülür?’’, ‘’Retina yırtılması nasıl tedavi edilir?’’ ve ‘’Retina yırtılması görme kaybına yol açar mı?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz.

  Ankara retina yırtığı tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; göz hastalıkları alanında uzman isimlerden olan Doç. Dr. Yasin Şakir Göker’den randevu alabilirsiniz.

  Retina Yırtığı Nedir?

  Retina yırtığı, genelde yaşlanma sonucu görülen ciddi bir göz hastalığıdır. Retina, görme işlevimiz açısından son derece önemli bir yapıdır. Bu yapı vitreus isimli bir sıvı ile komşudur. Vitreus sıvısı ileri yaşla birlikte koyulaşabilir ve retinayı rahatsız etmeye başlayabilir. Bu çekme ve anormal etkileşim durumu, bazı durumlarda retina yırtılması ile sonuçlanabilir. Retina yırtılması, görme kaybı ile bile sonuçlanabilen oldukça ciddi bir rahatsızlıktır. Bu yüzden gözde ışık patlaması gibi durumlar deneyimlendiğinde vakit kaybetmeden bir göz doktoru ile görüşülmelidir.

  Retina Yırtığı Neden Olur? Retina Yırtığı Nedenleri Nelerdir?

  Retina yırtığı sebepleri şunlardır:

  • Yaşlanmaya bağlı vitreus sıvısındaki değişimler.
  • Genetik yatkınlık.
  • Geçirilen göz ameliyatları veya göz tedavileri.
  • Yüksek miyopi veya dejeneratif miyopi.
  • Göz travmaları.

  Bu gibi faktörler retina yırtığına yol açabilmektedir.

  Retina Yırtığı Kimlerde Görülür?

  Retina yırtığı genelde yaşlı bireylerde görülmektedir. Daha önce de bahsettiğimiz gibi yaşlandıkça vücudumuzdaki dokular değişir. Bu değişim, gözdeki dokularda ve yapılarda da gerçekleşebilir. Özellikle de gözdeki vitreus sıvısı, ilerleyen yaşa bağlı olarak çok daha koyu ve yoğun bir yapı kazanabilmektedir. Bu da retina ile etkileşimlerini daha tehlikeli yapmaktadır. Aynı şekilde ailesinde retina yırtılması vakası görülmüş kişilerde ve dejeneratif miyopi hastalarında da retina yırtığı daha sık görülebilmektedir.

  Retina Yırtığı Belirtileri Nelerdir?

  Retina yırtığı belirtileri arasında şunlar yer alabilir:

  • Görüşün bulanıklaşması.
  • Görüş açısında gölgelenmeler meydana gelmesi.
  • Kanama gibi faktörlere bağlı olarak gözde uçuşan cisimlerin sayısında artış.
  • Şimşek çakması şeklinde ışık patlamaları görmek.
  • Ani görme kaybı.

  Retina yırtığı veya retina yırtığına bağlı retina dekolmanında birey herhangi bir şekilde ağrı hissetmez. Bu da bahsi geçen hastalıkları daha tehlikeli yapar. Bu yüzden bahsettiğimiz belirtiler deneyimlenirse vakit kaybetmeden bir göz doktoruyla görüşülmelidir. Böylece kesin teşhis ve acil müdahale mümkün olabilir.

  Retina Yırtığı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

  Retina yırtığı vaktinde tedavi edilmezse retina dekolmanı gibi ikincil rahatsızlıklar da görülebilir. Tüm bunlar, bireyde görme kaybına yol açabilen önemli, ihmal edilmemesi gereken hastalıklardır. Bu yüzden retina yırtığı tedavisi geciktirilmemelidir.

  Retina Yırtığı Nasıl Tedavi Edilir? Retina Yırtığı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Retina yırtığı acil müdahale gerektirebilen bir rahatsızlıktır. Bu müdahale öncesi doktor, özel bir damla yardımıyla göz bebeklerini büyütür ve gözleri detaylı bir şekilde inceler. Teşhis kesin olarak retina yırtığı ise en yakın zamanda tedavi uygulamasına geçilir.

  Retina yırtığı tedavisi Ankara büyük oranda, yırtığın boyutuna göre şekillenir. Eğer yırtık küçük boyutlu ise özel lazer uygulamalarıyla yırtığın büyümesi engellenebilir. Eğer yırtığın boyutu büyükse ve retina dekolmanı gibi sorunlar söz konusu ise vitrektomi isimli ameliyata başvurulur. Bu ameliyat sırasında retina onarılır, gözdeki vitreus sıvısı alınır ve dağa sonra göze özel bir tamponad verilir. Böylece retina yırtığı tedavi edilmiş olur. Bahsi geçen ameliyat hakkında detaylı bilgi almak için sitemizde yer alan Retina Ameliyatı isimli yazımızı inceleyebilirsiniz.

  Ankara Retina Yırtığı Tedavisi Fiyatları 2024

  Ankara retina yırtığı tedavisi fiyatları, tedavinin kapsamına göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Ankara retina yırtığı ameliyatı fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; göz hastalıkları alanında uzman isimlerden olan Doç. Dr. Yasin Şakir Göker’den randevu alabilirsiniz.

  Hemen Ara!
  Yol Tarifi