Sarı Nokta Hastalığı Tedavisi Ankara

  İnsan bedenindeki her doku gibi, gözü meydana getiren hassas dokular da yaşlanmadan etkilenebilir. Yaşlanma, bazı çevresel etkilerle de birleşince göz dokularında yıpranma meydana gelir. Bu yıpranma zaman içerisinde birikir ve bireyin görüş kalitesini olumsuz yönde etkilemeye başlar. Sarı nokta hastalığı veya makula dejenerasyonu olarak bilinen rahatsızlık da bu şekilde ortaya çıkar.

  Gözde, sinir hücreleri bakımından zengin bir bölge olan retina yer alır. Retinanın merkezinde ise makula yani sarı nokta bulunur. Bu yapı, yaşlılık gibi etmenler sebebiyle yıpranırsa sarı nokta hastalığı meydana gelir. Sarı nokta hastalığı bireyin hem uzağı hem de yakını görmesini etkileyebilir. Çünkü bireyin uzaktaki veya yakındaki bir şeye odaklanmasını zorlaştırır. Bu yüzden kişi, ayrıntılı bir görüş elde edemez. Sarı nokta hastalığı, bireyin araba kullanmasından kitap okumasına, televizyon seyretmesinden telefonunda vakit geçirmesine kadar pek çok aktiviteyi zorlaştırır. Bu yüzden sarı nokta hastalığından şüphelenen hastalar, kesin teşhisin sağlanabilmesi ve tedavinin gerçekleşebilmesi için bir göz doktoru ile görüşmelidirler. Yazımızın devamında ‘’Sarı nokta hastalığı nasıl tedavi edilir?’’, ‘’Makula dejenerasyonu neden olur?’’, ‘’Sarı nokta hastalığı kimlerde görülür?’’ ve ‘’Sarı nokta hastalığı tedavi edilmezse ne olur?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz.

  Ankara sarı nokta hastalığı tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; göz hastalıkları alanında uzman isimlerden olan Doç. Dr. Yasin Şakir Göker’den randevu alabilirsiniz.

  Sarı Nokta Hastalığı Nedir? Makula Dejenerasyonu Nedir?

  Sarı nokta hastalığı, makula dejenerasyonu olarak da bilinen, genelde yaşa bağlı ortaya çıkan bir göz hastalığıdır. Gözdeki retinanın hemen merkezinde, bir şeylere odaklanmamızı ve detaylı bir şekilde görmemizi sağlayan sarı nokta yani makula yer alır. Bu yapı, zaman içerisinde yıpranır ve değişim geçirirse sarı nokta hastalığı meydana gelir. Sarı nokta hastalığı bireyin gündelik faaliyetlerini etkileyebilen önemli bir rahatsızlıktır.

  Sarı Nokta Hastalığı Neden Olur?

  Sarı nokta hastalığı, daha önce de bahsettiğimiz gibi ilerleyen yaşla birlikte ortaya çıkan bir hastalıktır. Göz, vücuttaki pek çok doku gibi yaşlanmadan etkilenir. Gözde yer alan sarı nokta gibi oluşumlar; eski, sağlıklı yapılarını kaybedebilirler. Bu da bireyin detaylı bir görüşe sahip olmasını zorlaştırır, birey herhangi bir cisime veya yazıya odaklanmakta güçlük çeker.

  Sarı Nokta Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

  Sarı nokta hastalığı belirtileri arasında şunlar yer alabilir:

  • Yüzleri ve cisimleri tanımada güçlük çekmek.
  • Özellikle de loş ortamlarda harfleri tanımakta zorlanmak.
  • Bir cisme, yazıya veya kişiye dikkatle bakamamak, merkezi görüşün bulanıklaşması.
  • Işık değişimlerinden etkilenmek.
  • Okurken veya çalışırken daha çok ışığa ihtiyaç duymak.

  Bu gibi belirtiler deneyimleyen hastalar, teşhisin ve tedavinin mümkün olabilmesi için bir göz doktoru ile görüşmelidirler.

  Sarı Nokta Hastalığı Kimlerde Görülür?

  Sarı nokta hastalığı genelde 50’li yaşlarda olan bireylerde görülmektedir. Sigara kullanan bireyler, obezite hastaları, kalp ve damar hastaları ve ailesinde sarı nokta hastalığı olan bireyler de risk grubu içerisinde yer alabilirler.

  Sarı Nokta Hastalığının Çeşitleri Nelerdir?

  Sarı nokta hastalığının iki çeşidi vardır, bunlar:

  Kuru Sarı Nokta Hastalığı

  Kuru tip sarı nokta hastalığı, sarı nokta hastalığının en sık rastlanılan türüdür. Kuru sarı nokta hastalığında, rahatsızlık gözlerden birinde başlayıp daha sonra ise diğerinde de görülebilir. Eğer gözlerden yalnızca birinde sarı nokta hastalığı varsa kişinin görüşü fazla etkilenmez. Bazı bireylerde, kuru sarı nokta hastalığı zaman içerisinde yaş sarı nokta hastalığına dönüşebilmektedir.

  Yaş Sarı Nokta Hastalığı

  Yaş tip sarı nokta hastalığı, gözün arka kısmında sıvı birikmesi veya gözde anormal damar büyümesi gibi nedenlerden ortaya çıkabilmektedir. Kıyasla görmenin daha hızlı etkilendiği bir türdür.

  Sarı Nokta Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır? Makula Dejenerasyonu Nasıl Tedavi Edilir?

  Sarı nokta tedavisi, önceden çeşitli lazer uygulamalarıyla tedavi ediliyordu. Ancak bu tedaviler genelde, hastalığın iyileşmesini değil, ilerlemesinin durmasını sağlıyorlardı.

  Sarı nokta hastalığı tedavisi Ankara, günümüzde iğne tedavisi olarak bilinen enjeksiyon uygulaması ile bazı durumlarda tedavi edilebilmekte; bazı durumlarda ise ilerlemesi engellenmektedir. Böylece hastalar, çok daha iyi bir görüşe sahip olabilmektedir ve gündelik yaşamlarına sorunsuz bir şekilde devam edebilmektedirler. Konu hakkında detaylı bilgi almak için sitemizde yer alan Göz İçine İğne Tedavisi isimli yazımızı inceleyebilirsiniz.

  Ankara Sarı Nokta Hastalığı Tedavisi Fiyatları 2024

  Ankara sarı nokta tedavisi fiyatları, tedavi uygulamasına göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Ankara makula dejenerasyonu tedavisi fiyatları hakkında bilgi almak için bizi arayabilir; göz hastalıkları alanında uzman isimlerden olan Doç. Dr. Yasin Şakir Göker’den randevu alabilirsiniz.

  Hemen Ara!
  Yol Tarifi