Retina Damar Tıkanıklığı Tedavisi Ankara

  İnsan gözünde, görme işlevini sağlayan onlarca özel yapı bulunmaktadır. Bu yapılar arasında en önemlilerinden biri de retinadır. Retina, kılcal damarlar ve sinir hücreleri bakımından oldukça zengin bir yapıya sahiptir. Böylece gözün, ihtiyaç duyulan bölgelerini besleyebilir, üzerine düşen ışığı analiz edebilir ve beyne gönderebilir. Bu önemli yapının üzerinde yer alan kılcal damarlar, çeşitli sebeplerden tıkanabilirler. Retina damar tıkanıklığı veya gözde damar tıkanıklığı olarak bilinen bu durum, göz sağlığı için oldukça tehlikelidir.

  Retina, damar tıkanıklığına bağlı olarak gerektiği gibi beslenemeyebilir veya hücrelerden salınan atık maddeler, etkin bir şekilde toplanamayabilir. Bunlar, bireyin bulanık bir görüşe sahip olmasına yol açabilirler. Bahsettiğimiz rahatsızlık, zamanında ve gerektiği gibi tedavi edilmezse kalıcı görme kaybına yol açabilmektedir. Bu yüzden retina damar tıkanıklığı tedavisi ihmal edilmemelidir. Yazımızın devamında ‘’Retina damar tıkanıklığı hangi sebeplerden meydana gelir?’’, ‘’Retina damar tıkanıklığı tedavi edilmezse ne olur?’’, ‘’Retina damar tıkanıklığı kimlerde görülür?’’ ve ‘’Retina damar tıkanıklığı nasıl tedavi edilir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz.

  Ankara retina damar tıkanıklığı tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; göz hastalıkları alanında uzman isimlerden olan Doç. Dr. Yasin Şakir Göker’den randevu alabilirsiniz.

  Retina Nedir?

  Retina, kılcal damar ve sinir ağlarından oluşan önemli bir göz bölgesidir. Bu bölgeye düşen ışık demetleri, retinadaki özel yapılarca işlenir ve beyne gönderilir. Böylece görme işlevi başarılı ve sorunsuz bir şekilde gerçekleşebilir. Ancak retina, bazı durumlarda hasar görebilir ve görevini gerekli şekilde yerine getiremeyebilir. Bu gibi durumlarda görme bozuklukları veya ani görme kaybı gibi sorunlar meydana gelebilmektedir.

  Retina Damar Tıkanıklığı Nedir?

  Retina damar tıkanıklığı, retinadaki damarların tıkanmasıyla oluşan ciddi bir rahatsızlıktır. Retinada iki çeşit damar bulunmaktadır. Bunlardan ilki atar damarlardır. Atar damarlar dokular için besin ve oksijen taşırlar. Böylece gözdeki hücreler beslenebilir. Diğeri ise toplardamarlardır. Toplar damarlar, hücrelerin meydana getirdiği atıkları ve karbondioksiti toplarlar. Tıkanma her iki damar türünde de gerçekleşebilir ve her ikisi de tehlikelidir.

  Retina Damar Tıkanıklığı Neden Olur?

  Retina damar tıkanıklığı şu gibi nedenlerden ortaya çıkabilir:

  • Kalpte ritim bozuklukları.
  • Şeker hastalığı yani diyabet.
  • Kolesterol yüksekliği.
  • Yüksek tansiyon.
  • Orak hücreli anemi.
  • Aşırı kilolu olmak.
  • Göz tansiyonu.
  • Dev hücreli arterit.
  • Vücudun başka bir bölgesinde oluşan pıhtıların göze ulaşması.
  • Sigara gibi zararlı alışkanlıklar.

  Bu gibi durumlar retinada damar tıkanıklığına yol açabilirler.

  Retina Damar Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir?

  Retina damar tıkanıklığı, bulanık görmeye sebep olabilmektedir. Ancak herhangi bir ağrıya yol açmaz. Retina damar tıkanıklığı erken dönemlerde başka, belli bir şikâyete sebep olmaz. Ancak ilerlediği durumlarda ani görme kaybına yol açabilir. Bu yüzden oldukça tehlikelidir.

  Retina Damar Tıkanıklığı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

  Retina damar tıkanıklığı, tedavi edilmediği takdirde görme kaybına yol açabilmektedir. Bu durum aniden gelişebildiği için müdahale etmeye zaman kalmayabilir. Bu yüzden retina damar tıkanıklığı teşhis edilmişse mutlaka tıbbi bir tedaviden faydalanmalıdır.

  Retina Damar Tıkanıklığı Bitkisel Tedavi Mümkün Mü?

  Retina damar tıkanıklığı, bitkisel tedavi uygulamalarıyla iyileşmez. Bitkisel tedaviler çoğu zaman etkisiz, bazı durumlarda ise tehlikeli uygulamalardır. İçeriklerinde yer alan maddeler, bireylerde anafilaktik şok gibi ciddi alerjik reaksiyonlara yol açabilir, bireyin ölümüne bile sebep olabilirler. Bu yüzden alanında uzman bir doktor tarafından gerçekleştirilen, bilimsel ve güvenilir tedavilere başvurulmalıdır.

  Retina Damar Tıkanıklığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Retina damar tıkanıklığı, pek çok farklı şekilde tedavi edilebilmektedir. Tedavinin şekline, en başta atar damar tıkanıklığı mı yoksa toplar damar tıkanıklığı mı gelişmiş ona göre karar verilir. Sonrasında büyük ölçüde rahatsızlığın ilerleme durumuna göre ve karar verilir. Eğer kanama gerçekleşmemişse göz içine iğne uygulamasına veya çeşitli lazer tedavilerine başvurulabilir. Aynı şekilde kortikosteroid bazlı ilaçlar da tedaviye eşlik edebilir. Retina damar tıkanıklığı tedavisinde, pıhtı riskine karşı tıbbın diğer alanlarındaki uzmanlarla birlikte çalışılması da mümkündür.

  Eğer göz içinde kanama söz konusu ise vitrektomi ameliyatına başvurulabilir. Bu ameliyat, mikrocerrahi ile gerçekleşen hassas bir uygulamadır. Uygulama sırasında hastanın göz içindeki sıvı ile kanama sebebiyle oluşan sıvı tahliye edilir. Daha sonra ise bu bölgeye, göz yapısı ile uyumlu özel bir tamponad yerleştirilir. Bu ameliyat hemen hemen 1 saat kadar sürmektedir.

  Ankara Retina Damar Tıkanıklığı Tedavisi Fiyatları 2024

  Retina damar tıkanıklığı tedavisi Ankara fiyatları, tedavinin kapsamına göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

  Ankara retina damar tıkanıklığı tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; göz hastalıkları alanında uzman isimlerden olan Doç. Dr. Yasin Şakir Göker’den randevu alabilirsiniz.

  Hemen Ara!
  Yol Tarifi