Ankara Retina Doktoru

  Retina doktoru Ankara, retinada meydana gelen hasarın giderilebilmesi ve retina hastalıklarının tedavi edilebilmesi için özel uygulamalar gerçekleştiren göz hastalıkları uzmanlarıdır. Göz içerisinde, görme yetisinin ideal bir şekilde gerçekleşmesini sağlayan pek çok önemli doku vardır. Bu dokular arasında en hassas ve en önemli olanlarından biri de retinadır. Retinanın çevresinde meydana gelen olaylar veya retina çevresindeki dokuların geçirdiği değişimler retinayı direkt olarak etkileyebilir. Bu etkileme sebebiyle de hastalar görme yetilerinde çeşitli bozulmalar ve değişimler meydana geldiğini hissederler. Mesela görme keskinlikleri azalabilir, ışık patlamaları görebilir, görüş alanları daralabilir ve görüşleri bulanıklaşabilir.

  Hatta ilerleyen durumlarda bazı hastalar ani görme kaybı gibi son derece ciddi belirtiler deneyimleyebilirler. Bu gibi şikayetler ve bu şikayetlere yol açan hastalıklar retina doktorları tarafından teşhis edilebilir. Ardından ise retina doktorlarının, tamamen hastaya özel olarak planladıkları tedaviler ile ortadan kaldırılabilirler. Böylece bireyin sağlıklı ve işlevsel gözlere kavuşması mümkün olur. Yazımızın devamında ‘’Retina doktoru hangi hastalıkları tedavi eder?’’, ‘’Retina neden önemlidir?’’, ‘’Retina doktoru hangi tedavileri yapabilir?’’ ve ‘’Retina hastalıkları nasıl tedavi edilir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara retina doktoru tedavileri ve retina hastalıkları hakkında detaylı bilgi almak için Doç. Dr. Yasin Şakir Göker ile iletişime geçebilirsiniz.

  Retina Doktoru Nedir?

  Retina doktoru, retina hastalıklarını teşhis ve tedavi etme yetkisi bulunan, bu alan üzerine özel olarak uzmanlaşmış olan göz hastalıkları doktorudur. Retina doktorları, retina cerrahisi alanında son derece tecrübelidirler. Bu yüzden retinayı ilgilendiren hastalıkları, oldukça modern uygulamalar ve teknikler kullanarak tedavi edebilir, bireyin sağlıklı gözlere sahip olmasını sağlayabilirler. Retina doktorları halk arasında retina cerrahı veya retina uzmanı gibi unvanlarla da bilinirler. 

  Retina Sağlığı Neden Önemli?

  Retina gözde yer alan en önemli dokulardan biridir. Retina, üzerinde yer alan özel hücreler sayesinde dış ortamdan gelen ışık demetlerini algılar ve bunları sinir sinyallerine çevirerek beynin görme ile ilgilenen bölgelerine iletir. Böylece dış ortamı ve bu ortamda yer alan cisimleri görebiliriz. Gözde yer alan en karmaşık ve en hassas yapılardan biri olan retina çeşitli sebeplerden zarar görebilir, bu zarara bağlı olarak da pek çok retina hastalığı meydana gelebilir. Retina hastalıkları, direkt olarak görme yetisini bozma ve hatta görme kaybı gibi son derece ciddi durumlara yol açma potansiyeli taşırlar. Bu yüzden retina hastalıkları kesinlikle ihmal edilmemelidir. Retina cerrahı veya retina doktoru olarak bilinen göz hastalıkları uzmanları bu hastalıkları başarılı bir şekilde teşhis ve tedavi edebilirler. 

  Retina Doktoru Hangi Hastalıkları Tedavi Eder?

  Retina doktoru şu gibi hastalıkları teşhis ve tedavi edebilir:

  • Retina yırtığı.
  • Retinada damar tıkanıklığı.
  • Retina dekolmanı.
  • Diyabetik retinopati.
  • Epiretinal membran.
  • Santral seröz retinopati.
  • Sarı nokta hastalığı.
  • Makula deliği.

  Bu gibi retina hastalıkları, retina doktorları tarafından gerçekleştirilen özel uygulamalar yardımıyla teşhis edilebilir, ardından ise özel tedavilerle ortadan kaldırılabilirler.

  Retina Doktoru Hangi Tedavileri Yapabilir?

  Retina doktorları, retina hastalıklarını ortadan kaldırmaya ve hastanın sağlıklı retinalara sahip olmasını sağlamaya yönelik pek çok tedavi gerçekleştirebilirler. Bu tedavilerden bazıları şunlardır:

  • Vitrektomi ameliyatı.
  • Göz içi enjeksiyon tedavisi veya göz içi iğne tedavisi.
  • Lazerle retina yırtığı tedavisi.
  • Retina damar tıkanıklığı tedavisi.
  • Retina dekolmanı tedavisi.
  • Sarı nokta hastalığı tedavisi.
  • Epiretinal membran tedavisi.
  • Diyabetik retinopati tedavisi.
  • Makula deliği tedavisi.

  Bahsi geçen tedaviler, retina doktorları tarafından gerçekleştirilen retina tedavilerinden yalnızca bazılarıdır.

  Retina Doktoru Randevusu Nasıl Alınır?

  Retina doktoru randevusu almak isteyen bireyler internet sitemizde yer alan ‘’İletişim’’ isimli sekmeye tıklayabilir ve burada yer alan iletişim bilgilerini kullanarak retina cerrahisi alanında uzman isimlerden olan Doç. Dr. Yasin Şakir Göker’den randevu alabilirler.

  Retina Doktoru Tedavileri Ne Kadar Sürer?

  Retina tedavileri genellikle vitrektomi ameliyatı olarak bilinen özel ve gelişmiş cerrahi operasyon ile yapılmaktadır. Bu uygulama, hastalığın türüne ve ameliyatın detaylarına göre 1 ila 2 saat kadar sürebilen bir operasyondur. Doktorunuz vitrektomi ameliyatının süresi ve benzer retina tedavilerinin süresi hakkında detaylı bir bilgilendirme yapacaktır.

  Retina Doktoru Tedavileri Nasıl Yapılır?

  Retina doktoru tedavileri özel anestezi uygulamaları altında yapılırlar. Bu tedaviler sırasında hastaların ağrı ve rahatsızlık hissi duyması mümkün değildir. Bahsi geçen tedaviler özel göz içi enjeksiyonlar yardımıyla yapılabildiği gibi vitrektomi ameliyatı olarak bilinen cerrahi operasyonlarla da yapılabilirler. Retina doktoru tedavileri hakkında detaylı bilgi almak için sitemizde yer alan Retina Ameliyatı ve Göz İçi İğne Tedavisi gibi yazıları inceleyebilirsiniz.

  Ankara Retina Doktoru Tedavi Ücretleri 2024

  Ankara retina doktoru tedavi ücretleri ve vitrektomi ameliyatı fiyatları gibi konular hakkında detaylı bilgi almak için Doç. Dr. Yasin Şakir Göker ile iletişime geçebilirsiniz.

  Hemen Ara!
  Yol Tarifi