VitreoRetinal Cerrahi Nedir?

Retina Dekolmanı nedir?

Retina Dekolmanı göz arkasındaki sinir tabakasının yerinden ayrılmasıyla oluşan ve saatler ve/veya günler içerisinde cerrahi olarak düzeltilmesi gereken acil bir durumdur.

Retina Dekolmanı nasıl olur?

Retina (gözün sinir tabakası) önünde göz küresinin içini dolduran vitreus adı ile bilinen jelimsi bir yapı bulunmaktadır. Bu jelimsi yapı ile retinal doku göz arkasındaki belirli bölgelerde sıkı yapışıklıklar gösterir. Yaşımızın ilerlemesi ile birlikte jelimsi tabakada sıvılaşma başlar ve bu tabaka retina dokusundan ayrılmaya başlar. İşte bu sıkı bağlantı bölgelerinde ayrılma olmaz ise retinal dokuda yırtılmalar veya delikler meydana gelir. Bu delik ve/veya yırtıktan retina dokusu altına giren sıvı retina tabakasını ayrıştırır ve retina dekolmanını oluşturur.

Retina Dekolmanı ne zaman tedavi edilmelidir?

Retina dekolmanı gözün görme hücrelerinin bulunduğu dokunun ayrılmasıyla oluştuğu için saatler ve/veya günler içerisinde cerrahi olarak tedavi edilmesi gereken acil bir durumdur.

Retina Dekolmanı tedavi edilmezse ne olur?

Retina Dekolmanı tedavi edilmezse kalıcı görme kayıpları gelişir. Bunun dışında göz tamamen tansiyonunu kaybedebilir veya yeni damar oluşumları ile seyreder ve gözün bazı yapıları bu durumdan etkilenirse göz tansiyonu da yükselebilir.

Makula Deliği nedir?

Makula Deliği gözün görme merkezinde gelişen ve retina yani gözün sinir tabakasında meydana gelen tam kat delik oluşumudur ve kadınlarda daha sık olarak izlenmektedir.

Makula Deliği nasıl olur?

Bu konu ile ilgili birkaç hipotez bulunmasına rağmen temel olarak retina (gözün sinir tabakası) önünde göz küresinin içini dolduran vitreus adı ile bilinen jelimsi bir yapının göz arkasından ayrılırken görme merkezinde delik oluşturmasıyla meydana gelir.

Makula Deliği ne zaman tedavi edilmelidir?

Makula deliği günler ve/veya haftalar içerisinde cerrahi olarak tedavi edilmelidir. Hasta ne kadar erken tedavi edilirse fonksiyonel olarak başarı şansı o kadar fazladır.

Epiretinal Membran nedir?

Epiretinal membran gözün retina dediğimiz sinir tabakası üzerinde oluşan zarımsı yapıya verilen addır.

Epiretinal Membran nasıl olur?

Epiretinal membran retina dokusunun mimarisini ve koruyuculuğunu sağlayan hücrelerin anormal çoğalması ile retina yüzeyinde kırışıklık meydana getiren zarımsı bir yapı oluşmasıyla meydan gelir. Primer olarak idiopatik dediğimiz nedeni tam olarak bilinmeyen bazı sebepler ile oluşabilir. İkincil olarak ise gözün damarsal yapılarından birinin tıkanması, retina tabakasında oluşmuş bilinmeyen küçük bir delik ve/veya yırtık veya diyabetik retinopati dediğimiz şeker hastalığının gözü etkilemesi gibi birçok retina hastalıklarına bağlı olarak da gelişebilir.

Epiretinal Membran ne zaman tedavi edilmelidir?

Epiretinal membran hastanın görme düzeyinde azalma meydana getiriyorsa ve/veya morfopsi dediğimiz bulgulara (cisimleri büyük, küçük görme veya kırık görme) yol açıyorsa haftalar ve/veya aylar içerisinde tedavi edilmelidir.

Hemen Ara!
Yol Tarifi