Sarı Nokta Hastalığı Nedir?

Sarı Nokta Hastalığı Nedir?

Sarı nokta, gözün retina tabakası dediğimiz sinir tabakasında bulunan ve görme hücrelerinin en yoğun olarak bulunduğu gözün görme merkezi olarak bilinen yerdir. Bu bölgede yaşın ilerlemesiyle oluşan anormal değişiklikler sarı nokta hastalığı olarak bilinmektedir. Bu bölgeyi birçok retina hastalığı etkileyerek görme düzeyini düşürebilir. Yaşlanmaya bağlı gelişen sarı nokta hastalığı yaşa bağlı sarı nokta hastalığı olarak belirtilmektedir.

Sarı Nokta Hastalığının tipleri nelerdir?

Sarı Nokta hastalığının kuru ve yaş tipi olmak üzere iki tipi mevcuttur. Kuru tip dediğimiz yaşa bağlı sarı nokta hastalığı görme merkezinde herhangi bir sıvının ya da ödemin bulunmadığı tiptir. Yaş tip yaşa bağlı sarı nokta hastalığında ise görme merkezinde retina altı ve/veya retina içinde sızdıran yeni damarlara bağlı gelişen sıvı veya ödem mevcuttur.

Sarı Nokta Hastalığının tedavisi nasıldır?

Yaş tip sarı nokta hastalığının tedavisi göz içi enjeksiyonlar (göz içi iğne) ile sağlanmaktadır. Burada birincil amaç görme merkezindeki sıvı ve/veya ödemin kurutulmasıdır. Hiç tedavi almamış bir yaş tip sarı nokta hastasına ilk üç ay göz içi enjeksiyonlar birer ay ara ile yükleme yapılarak başlanmaktadır. Sonrasında hastalığın seyrine göre bu enjeksiyonların sıklığı ve sayısı belirlenmektedir.

Hemen Ara!
Yol Tarifi