Retina Dekolmanı nedir?

Retina Dekolmanı nedir?

Retina Dekolmanı göz arkasındaki sinir tabakasının yerinden ayrılmasıyla oluşan ve saatler ve/veya günler içerisinde cerrahi olarak düzeltilmesi gereken acil bir durumdur.

Retina Dekolmanı nasıl olur?

Retina (gözün sinir tabakası) önünde göz küresinin içini dolduran vitreus adı ile bilinen jelimsi bir yapı bulunmaktadır. Bu jelimsi yapı ile retinal doku göz arkasındaki belirli bölgelerde sıkı yapışıklıklar gösterir. Yaşımızın ilerlemesi ile birlikte jelimsi tabakada sıvılaşma başlar ve bu tabaka retina dokusundan ayrılmaya başlar. İşte bu sıkı bağlantı bölgelerinde ayrılma olmaz ise retinal dokuda yırtılmalar veya delikler meydana gelir. Bu delik ve/veya yırtıktan retina dokusu altına giren sıvı retina tabakasını ayrıştırır ve retina dekolmanını oluşturur.

Retina Dekolmanı ne zaman tedavi edilmelidir?

Retina dekolmanı gözün görme hücrelerinin bulunduğu dokunun ayrılmasıyla oluştuğu için saatler ve/veya günler içerisinde cerrahi olarak tedavi edilmesi gereken acil bir durumdur.

Retina Dekolmanı tedavi edilmezse ne olur?

Retina Dekolmanı tedavi edilmezse kalıcı görme kayıpları gelişir. Bunun dışında göz tamamen tansiyonunu kaybedebilir veya yeni damar oluşumları ile seyreder ve gözün bazı yapıları bu durumdan etkilenirse göz tansiyonu da yükselebilir.

Hemen Ara!
Yol Tarifi