Retina Damar Tıkanıklıkları Nedir?

Retina Damar tıkanıklıkları nedir?

Gözümüzün içinde retina (gözün sinir dokusu) dokusunun dolaşımını sağlayan atardamarlar ve toplardamarlar mevcuttur. Bu damarların herhangi birisinin tıkanması başlıca görme merkezini ve diğer retina bölgelerini etkileyerek görme düzeyimizi etkiler.

Retina Damar tıkanıklıkları nasıl seyreder?

Retina damar tıkanıklıkları çoğunlukla ani görme azalması ve/veya görme alanında ani kayıp gibi görme düzeyinin azalması ile seyreder. Damar tıkanıklıklarının en temel sebeplerinden biri hipertansiyon dediğimiz kol tansiyonunun yüksek seyretmesidir. Bunun dışında diyabet yani şeker hastalığı, hiperlipidemi, pıhtılaşma bozuklukları, kalp hastalıkları ve doğuştan gelen bazı defektler damar tıkanıklıklarına yol açabilir.

Retina Damar tıkanıklıklarının tedavisi nasıldır?

Retina ven yani toplardamar tıkanıklıkları çoğunlukla görme merkezinde ödem yaparak görme düzeyini düşürür. Bu durumda göz içi enjeksiyon yani iğne tedavisi ile bu ödemin çözülmesi hedeflenir. Tedavi edilmeyen bazı olgular yeni damar oluşumları ile seyrederek göz içi kanamalara ve ileri evrelerde glokom dediğimiz göz tansiyonuna yol açarak geri dönüşümsüz görme siniri hasarlarına sebebiyet verebilir. Yeni damar oluşumları gözlendiğinde, o bölgelere argon lazer uygulaması gerekmektedir.

Retina arter tıkanıkları ise çok hızlı bir şekilde ayrıcı tanısı yapılarak yönetilmesi gereken gözün acil tedavi gerektiren durumlarındandır. Tedavide göz içi basıncının düşürülerek tıkanmaya yol açan pıhtı veya plağın hareket ettirilmesi hedeflenir. Sonrasında da hiperbarik oksijen tedavisi ile hipoksik yani oksijensiz kalan retina dokusunun oksijenizasyonu hedeflenir.

Hemen Ara!
Yol Tarifi