No Touch Lazer Nedir?

No Touch Lazer Nedir?

Tüm dünyada uzun süredir başarıyla uygulanan ‘No Touch Lazer ’ tekniği ile artık hastalar gözlük ve lenslerinden kurtulabilirler..

Miyopi, hipermetropi ve astigmatizma gibi kırma kusurlarında, korneaya temas etmeden tedavi eden lazer yöntemidir. Korneal flep (kapakçık) kaldırılmaz bu nedenle göz travma riski yüksek olan aktif sporcularda, polis, bekçi ve askerlerde tercih edilir. Ayrıca flepli yöntemlerden kornea biyomekaniğini koruma açısından daha güvenlidir. En kısa süreli lazer çeşitidir. Lazer yaklaşık 30 saniye sürmektedir.

No Touch Lazer Kimlere Uygulanabilir?

Yapılacak muayene ve çekilen filmler sonrası kornea yapısı ameliyata uygun olarak belirlenen hastaların 20 yaşın üstünde olması gerekir. Bazı istisnai durumlarda 18 yaş sonrası da yapılabilir. Diğer lazer çeşitlerinde olduğu gibi gözlük numarası son yıllarda değişkenlik göstermemesi şartı aranır. No touch lazer yüksek numaralarda haze dediğimiz korneal bulanıklık yapma riski nedeniyle yüksek numara düzeltmelerinde çok fazla önerilmez. MMC (mitomisin) kullanarak bahsettiğimiz haze riski en aza indirilir.

Neden No Touch Lazer?

Hasta uyumu aranmadan en kısa süren ve göze dokunulmadan yapılan bir lazer çeşitidir. Ayrıca çok uzun zamandır yapıldığı için diğer lazer çeşitlerine göre daha güvenlidir. Göz kuruluğu diğer lazer çeşitlerine göre daha az gelişir.

Dezavantajı nedir?

No Touch lazer yönteminin en önemli dezavantajı haze riskidir. Fakat bu risk MMC kullanılarak yeterince düşürülmüştür. Bir diğer dezavantajı ise ameliyat sonrası başlayan ve yaklaşık 2 gün süren ışığa karşı hassasiyet ve ağrıdır. Numarasız kontakt lens , güneş gözlüğü ve ağrı kesici ile bu ağrı asgari durumlara inmektedir.

Hemen Ara!
Yol Tarifi