Diyabetik Retinopati nedir?

Diyabetik Retinopati nedir?

Diyabet yani şeker hastalığı kan şekerinin vücutta ayarlanamayarak yüksek gitmesi ile seyreden kronik bir hastalıktır. Kan şekerinin yüksek gitmesi başlıca küçük çaplı damarlar olmak üzere vücudumuzdaki tüm damarsal yapılara zarar vermektedir. Bu küçük damarsal yapıların bozulması vücudumuzdaki birçok organa hasar vermektedir. Bu organlardan başlıcaları göz (diyabetik retinopati), böbrekler (diyabetik nefropati) ve sinir uçlarıdır (diyabetik nöropati). Halk arasında şekerin göze vurması diyabetik retinopati olarak bilinmektedir.

Diyabetik Retinopati nasıl görme düzeyini düşürür?

Diyabetik retinopatinin başlıca bir küçük damar hastalığı olduğundan bahsetmiştik. Diyabetik retinopati primer olarak görme düzeyini görme merkezinde ödem oluşturarak düşürmektedir. Bu ödem gözün retina dediğimiz sinir tabakasını besleyen küçük damarların bozulması ve bu damarlardan kaçak tarzı sızıntıların olması ile oluşmaktadır. Bunlara ilaveten şeker hastalığının ilerlemesine bağlı olarak retina tabakasının bazı bölümleri bozulmuş damarlardan nasibini alarak beslenemez ve vücut bu retina bülümlerini yeni damarlar oluşturarak dengelemeye çalışır. Ancak oluşan bu yeni damar duvarları normal yapıda olmadığı için kanamaya çok elverişli bir yapıdadır ve hastalığın ilerlemesiyle bu damarlardan göz içine kanama meydana gelerek görme düzeyini düşürürler.

Diyabetik Retinopati nasıl ve ne zaman tedavi edilmelidir?

Diyabetik retinopatinin en önemli tedavisi kan şekerinin uygun sınırlar içerisinde olmasıdır. Ancak bir çok hastamız her ne kadar bunu sağlamaya çalışsa da muvaffak olamayabilirler. Şayet görme düzeyi görme merkezinde ödem nedeniyle azalmaya başlamışsa bu ödemin çekilmesi için göz içine (anti-VEGF) iğne dediğimiz enjeksiyonların yapılması ve/veya sızdıran damarların argon lazer ile tedavisi gerekmektedir. Göz içine iğne tedavisinde hastalar belirli aralıklar ile OCT (Optik Koherens Tomografi) dediğimiz görüntüleme yöntemi kullanılarak takip edilmelidirler.

Eğer görme düzeyi oluşan yeni damarların kanaması ile meydana geliyorsa ilk aşamada kanamanın şiddetine göre hastalar değerlendirilir. Yeni kanamaların oluşmaması için göz arkasına gözün beslenemeyen yerlerine Argon Lazer tedavisi uygulanır.

Diyabetik Retinopati tedavisinde cerrahi tedavinin yeri nedir?

Geçmeyen göz arkası kanamalarında gözün arkasındaki kanama cerrahi olarak alınarak ameliyat esnasında göz arkasına Argon lazer uygulaması yapılarak tedavi gerçekleştirilebilinir. İleri diyabetik göz hastalığı dediğimiz durumlarda göz arkasında İleri diyabetik göz hastalığı dediğimiz durumlarda göz arkasında gelişen çekintili ve/veya yırtıklı retina dekolmanı olgularında da cerrahi tedavi gerekmektedir.

Hemen Ara!
Yol Tarifi